Editia 8168 - 23 apr 18:46

FOTBAL - PREGÃTIRI: Înfrângeri în ultimele două jocuri, în prima chiar pe final

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 18 februarie 2013

FC Brașov - AS Trencin (Slovacia) 0-2 (0-0) Au înscris: Opatovski (89), Adi Fenendo (90). FC Brașov: Mutu - Velayos, Oltean (66 Cr. Munteanu), Machado, Cr

FOTBAL - PREGÃTIRI: Înfrângeri în ultimele două jocuri, în prima chiar pe final FC Brașov - AS Trencin (Slovacia) 0-2 (0-0) Au înscris: Opatovski (89), Adi Fenendo (90). FC Brașov: Mutu - Velayos, Oltean (66 Cr. Munteanu), Machado, Cr. Ionescu (87 Dumbravă) - Viveiros (78 Enceanu), Bruno Madeira (85 Moraru), Davide Dias (46 Mateiu), Iulian Popa (74 Tătar ) - Mugurel Buga (63 G.Păun), Batin (72 Danquah). Antrenor: Adrian Szabo. În cel de-al cincilea amical din stagiul efectuat în Antalya, „stegarii” s-au confruntat cu formația slovacă AS Trencin, clasată pe locul 5 în campionatul intern. După o partidă cu două reprize distincte, brașovenii au pierdut cu 0-2 în ultimele două minute ale timpului regulamentar de joc. După o primă repriză echilibrată, în care brașovenii puteau deschide scorul la șutul lui Mugurel Buga (foto) respins în corner de portarul advers (5), la reluare slovacii au părut mai proaspeți și mai mult prezenți în joc. Chiar și în aceste condiții poate că altul ar fi fost deznodământul partidei dacă Georgian Păun, la numai trei minute de la intrarea în teren, ar fi reșsit să înscrie după un șut de la 12 metri (66). Când partida se îndrepta spre un scor de egalitate, edificator după cursul jocului, insistențele slovacilor s-au materializat cu două goluri marcate de Opatovski în min, 89 cu un șut din marginea careului mare peste Daniel Mutu și de Adi Fanendo, două minute mai tâîrziu la un balon bâlbâit de apărarea brașoveană în careul mic. „S-a cedat inexplicabil”, crede antrenorul principal Adrian Szabo Antrenorul Adrian Szabo surprins de golurile primite pe final a declarat: „A fost un meci cu două reprize diametral opuse. În prima am avut noi inițiativa și am reușit să avem o bună evoluție pentru ca la reluare să cedăm inexplicabil. Am pierdut surprinzător în ultimele două minute ale partidei, dar personal cred că după aspectul jocului, rezultatul partidei ar fi fost mai just dacă pertida se încheia cu o remiză”. Înfrângere și cu Șahtiorul lui Lucescu Aseară, într-un „amical” de gală disputat contra unei grupări ce cu câteva zile înainte evoluase în Champions League, terminând la egalitate cu Dortmund (2-2), brașovenii au fost învinși de echipa românilor Raț și Lucescu cu 3-0. Au marcat Patrick (2), Costa (45+1) și Eduardo (73).