Editia 8171 - 26 apr 17:51

Fotbalul i-a răsplătit pe „stegari”

Publicat la 23 martie 2015

FC Braşov a învins norocos pe Dinamo, după o partidă în care elevii lui Lokica au arătat, în sfârşit, că pot juca şi ofensiv

FC Braşov – Dinamo Bucureşti 1-0 (0-0)
A marcat: Cr. Ganea (88).
FC Braşov: Fl. Iacob – G. Matei, Novakovic, L. Goian, Cr. Ganea, Leko, Juric, Zlomislic, Aganovic (93 Ciocâlteu), Bencun, M. Constantinescu (92 Ş. Moraru) (cpt). Antrenor: Vjekoslav Lokica.
Dinamo: Naumovski – Fai, R. Machado, Bunoza, S. Filip – Elhamed, N. Grigore – D. Rotariu (60 M. Alexe), M. Cristescu (79 M. Niculae), Grozav (72 Gavrilă) – Bilinski (cpt). Antrenor: Flavius Stoican.
Arbitri: Istvan Kovacs (Carei), Miclos Nagy (Cluj), Valentin Avram (Bucureşti).

Cu o singură victorie şi fără prea mare poftă de gol în primele cinci jocuri ale returului, „stegarii” au surprins pe toată lumea în meciul cu Dinamo de sâmbătă seara. Deşi introducerea lui Leko între ceilalţi doi închizători, Juric şi Zlomislic, lăsa să se înţeleagă că vom asista la un nou meci şters, „galben-negrii” au ieşit curajos la joc în prima repriză. Acest lucru s-a concretizat mai ales în ocaziile de poartă, Lucian Goian, dar mai ales Aganovic, trecând foarte puţin pe lângă deschiderea scorului. De partea cealaltă, Dinamo continua să evolueze la fel de slab ca în jocul pierdut acasă cu Chiajna (0-3) şi a răspuns doar printr-un şut al lui Rotariu, respins însă fără mari probleme de Iacob. După pauză, „câinii” au dat semen de revenire şi au pus uşor stăpânire pe joc. Şansele de a marca au apărut şi ele, Filip şi nou intratul Alexe trecându-şi în cont ocaziile părţii secunde. Cu un sfert de oră înainte de final, Bencun repetă isprava din jocul cu Astra şi vede al doilea cartonaş galben, lăsându-şi din nou echipa în inferioritate. De menţionat, totuşi, că mijlocaşul croat şi-a asumat faultul comis, oprind o situaţie extrem de periculoasă la o incursiune a lui Bunoza şi „reparând” oarecum lipsa de reacţie a lui Cristi Ganea şi Leko. Stoican a mizat totul pe cartea atacului, i-a „înghesuit” pe Marius Niculae, Bilinski şi Alexe în atac, sperând într-o victorie în ultimele momente ale jocului. Surpriză însă, golul a picat în poarta lui Naumovski, care nu a avut reacţie la un şut-centrare venit din lovitura liberă executată de Cristi Ganea (88). Micuţul din banda stângă a „stegarilor” îşi trece astfel a doua reuşită în cont de la venirea sub Tâmpa şi aduce o victorie uriaşă, nesperată la un moment dat, pentru echipa sa. „Am avut o ocazie mare şi la 0-0, Aganovici a fost singur cu portarul. Recunosc că am marcat cu noroc în final şi că Dinamo a avut o posesie superioară. Braşovul va rămîne în prima ligă”, a declarat la final antrenorul Vjekoslav Lokica. De partea cealaltă, tehnicianul „câinilor”, Flavius Stoican, a apreciat că echipa sa ar fi meritat măcar un punct, spunând totodată că elevii săi au fost cei care au conrolat ostilităţile: „Fotbalul a fost nedrept, dar trebuie să felicit echipa gazdă. Dinamo a dominat de la un capăt la celălalt acest meci, dar nu am reuşit să marcăm, iar pe final am luat un gol după o fază fixă”. Profitând de pauza prilejuită de meciul naţionalei cu Insulele Feroe, FC Braşov va disputa sâmbătă, de la ora 16.00, un joc amical în compania Astrei Giurgiu.