Editia 8168 - 23 apr 20:20

Francezul François Delecour s-a impus în Raliul Braşovului

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 24 martie 2014

Pilotul francez François Delecour a câştigat etapa de debut a Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop 2014. La volanul unui Peugeot 207 S2000 şi avându-l în dreapta sa pe navigatorul Dominique Savignoni, campionul naţional „en-titre“ s-a duelat cu Marco Tempestini în prima parte a intrecerii şi a reusit să se distanţeze de pilotul Napoca Rally Academy în urma probelor de noapte disputate vineri. Delecour a câştigat 5 din totalul celor 11 probe speciale, celelalte 6 fiind adjudecate de familia Tempestini, 5 de către Marco şi una de către juniorul Simone. De altfel, Marco Tempestini a ocupat la final locul secund. Ultimul loc pe podium i-a revenit pilotului braşovean Dan Gîrtofan (Skoda Fabia S2000), cel care s-a menţinut pe poziţiile fruntaşe pe parcursul întregului raliu. Aşa cum era de aşteptat, cele două probe speciale lungi de sâmbătă, Babarunca şi Cheia (a câte 27.67 km), au jucat un rol hotarâtor în stabilirea clasamentului final. Gergo Szabo a avut unele probleme tehnice la motorul maşinii sale, fiind nevoit să se retragă înainte de PS9, din postura de ocupant al celei de-a patra poziţii. Tot pe Babarunca, Simone Tempestini a intrat prea „curajos” intr-un viraj, ieşind de pe traseu. Pe întoarcerea din Cheia (PS9), Bogdan Marişca a iesit în decor, abandonând, iar Edwin Keleti a mers mai mult de 10 km pe pană, pierzând peste 2 minute. Toate aceste incidente au favorizat tânărul echipaj Sebastian Barbu / Sergiu Itu, care a încheiat întrecerea pe un excelent loc 4. Manu Mihalache a „bătut” toate probele în cadrul clasei 3 şi a reuşit, chiar pe ultima specială, să îl devanseze pe Edwin Keleti în clasamentul general, teminând pe a cincea poziţie. Aşadar, lui Keleti îi revine locul şase la primul său raliu cu noul Ford Fiesta R5. Mihalache a fost însoţit pe podiumul clasei 3 de Horaţiu Savu (locul 9 în clasamentul general) şi de Elisei Groza. Clasa 5 a fost câştigată de Adrian Raspopa, pilotului oneştean revenindu-i locul 7 „la general”. Locul 2 al clasei 5 a fost adjudecat de Vali Porcişteanu, iar pe 3 a venit Raul Badiu. Podiumul dedicat debutanţilor a fost constituit din Radu Necula, Alexandru Ardelean şi Iulian Pohariu. La startul întrecerii braşovene s-au aflat şi patru superbe masini istorice. Gunther Graef (BMW 1602) a fost cel mai rapid pilot al acestei clase, devansâdu-i pe Aconi Cristian Vartaci şi pe Antoine Brajkovic.