FC Braşov - Petrolul Ploieşti   0-1 (0-1)
Stadion „Silviu Ploieşteanu”, spectatori, 3000.
A marcat: Felipe Teixeira (38).
FC Braşov ( antr. Cornel Ţălnar): Fl. Iacob - Vagner, R. Machado, Leko, Barna - Constantinescu (86 Enceanu), Aganovici, C. Munteanu, Serginho - G. Păun (46 Şt. Grigorie), Buga (59 L.Ganea).
Petrolul ( antr. Răzvan Lucescu): Pecanha - Alcenat, Geraldo, Hoban, Beţa (54 J.Fanchone) - Priso, L. Marinescu (64 Albin), De Lucas, Teixeira - Ad. Mutu, Tamuz (73 Alcenat).
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi), asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui) şi Sebastian Stoianov (Constanţa).

La o simplă trecere în revistă a lotului ploieştean, stegarilor li se întrevedeau speranţe mici în partida de aseară. Răzvan Lucescu a descins sub Tâmpa cu vedetele sale de 24 de karate în frunte cu Mutu, plus o galerie consistentă de vreo mie de suflete. Începutul meciului ne-a adus o echipă oaspete şovăielnică şi o alta, braşoveană prudentă, atentă la orice detaliu din terenul propriu.
Şansa lor, era doar contraatacul, ceea ce probabil lucrase şi Ţânţarul” la antrenamente. Prima ocazie am trecut-o în dreptul lui Mutu, şut afară de pe 16 metri, la o fază lucrată de Tamuz (18).
În continuare tot Petrolul a fost mai prezentă în atac, Braşovul mărginindu-se să se apere, socotind sfatul lui Zota care spusese că „nici un egal nu ar fi rău contra Petrolului”. Şi când repriza părea să se încheie nedecis, în urma unui corner braşovean, Aganovici s-a complicat inutil. Teixeira i-a suflat mingea şi s-a dus de la mijlocul terenului până la 14 metri de unde a şutat în stânga lui Iacob, 0-1 (38). Gol venit din nimic, gol venit total aiurea, înainte de pauză, repriza terminându-se mincinos în favoarea găzarilor.
Coordonatele debutului reprizei secunde nu au diferit faţă de startul partidei, Petrolul a fost parcă echipa mai stăpână pe joc, braşovenii pândind o greşeală a adversarilor.
Ţălnar a mutat la pauză, l-a scos pe lentul Păun şi a încercat cu experimentatul Grigorie. Acesta l-a pândit pe Gerardo şi era să dea lovitura dar a fost blocat în momentul şutului (52). Tot el a încercat un şut de la distanţă, dar nu a nimerit poarta ( 62). În replică, Tamuz şi-a bătut joc de o mare ocazie şi a tras peste, deşi scăpase singur cu Iacob, ba îl avea şi pe Priso alturi (71). Aganovici a vrut să îşi repare greşeala de la gol, dar a şutat alături, deşi trăsese bine, tare (74). Munteanu a tras şi el frumos, dar pe Pecanha, după ce în prealabil nu văzuse un henţ în careul oaspeţilor (78). Mutu, care până atunci a fost inexistent, a scos un penalty, pe care tot el l-a ratat, mai bine zis a fost apărat de Iacob (85). Ganea putea egala dar la lovitura sa de cap, Pecanha a dovedit că e un portar de valoare (89). Victorie petrolistă, fără glorie şi fără a demonstra că e capabilă să întrerupă hegemonia Stelei sau tentativa Astrei de a ieşi campioană.