Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 23 mai 2016

Unirea continuă seria jocurilor-spectacol în ultimele săptămâni în Liga a 2-a

Unirea Tărlungeni - Metalul Reşiţa 6-1 (4-0)
Au marcat: Şerban (26, 44), Minciună (38), S. Marin (63), Cocan (64) / Maria (82).
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare); asistenţi: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Marius Bălan (Dej).
Unirea: Burlui - Vlăsceanu, Forika (68 Podlesnîi), Potecu, Seb. Bucur (46 Cocan) - Mir. Popescu (68 Monea) - M. Burlacu, Minciună, Petra, S. Marin (cpt.) - I. Şerban. Antrenor: Dan Bona.
Metalul: Knezevic - I. Vlad, Pitulice, R. Chira, C. Anghel (66 Kis) -Julei, Vitorovic (cpt.), Jamali, El Abdouni (53 Buzdugan), Al. Maria - I. Crăciun (44 Costea). Antrenor: Carol Gurgu.

Unirea Tărlungeni a câştigat sâmbătă cu scorul de 6-1 partida disputată pe teren propriu cu Metalul Reşiţa, în playout-ul ligii secunde. Elevii lui Daniel Bona au continuat seria de jocuri bune pe care le-au reuşit în ultima lună, marcând goluri multe, cu atancatul reprofilat din fundaş, Şerban, pe post de „MVP”. Oaspeţii nu au început rău partida, fiind foarte aproape de gol la o fază la care Petra a „ratat” de puţin un autogol (12). Apoi a început însă „show-ul” uniriştilor, iar în minutul 26 Vlăsceanu centrează perfect de pe dreapta, Şerban plonjează în şase metri, reia cu capul la colţul lung şi deschide scorul. Burlacu a oferit şi el o centrare „de manual”, reluată perfect de Minciună pentru 2-0 (38), iar Şerban a făcut „dubla” după un corner, profitând de o bâlbâială a apărării reşiţenilor. Chiar înainte de pauză, fundaşul Potecu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor printr-un lob din careu. Sorin Marin a marcat pentru 5-0 după o pasă a lui Petra, iar Cocan a înscris după o nouă centrare a lui Burlacu, oaspeţii închizând tabelta în minutul 82 prin Maria. „20 de minute nu am arătat mare lucru, însă apoi am jucat bine şi am înscris aproape la fiecare fază pe care am avut-o. Aş fi vrut mai multă seriozitate în anumite momente, dar până la urmă când e 6-1 nu mai poţi spune nimic. Urmează două jocuri pe care vom încerca să le câştigăm, suntem pe un trend ascendent. În ultima vreme am lăsat o impresie frumoasă pe unde am fost”, a spus la final antrenorul Dan Bona.