Publicat la 10 iulie 2014

Brazilia  -  Germania  1-7 (0-5)
Estadio Mineirao, Belo Horizonte.
Arbitru: Marco Rodriguex (Mexic).
Au marcat: Oscar (90+1) / Thomas Muller (11), Miroslav Klose (23), Toni Kroos (25,27), Sami Khedira (30), Andre Schurle (70, 79).
Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Dante, David Luiz, Marcelo – Fernandinho (46 Paulinho), Gustavo - Hulk (46 Ramirez), Oscar, Bernard - Fred (69 Willian). Antrenor: Felipe Scolari.

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels (46 Mertesacher), Howedes - Schveinsteiger, Khedira (76 Drexler) - Muller, Kroos, Ozil - Klose (58 Schurle). Antrenor: Joachim Low.

Fără două piese de rezistenţă în echipă, Thiago Silva şi Neymar brazilienii au început meciul în forţă, au avut în primele minute o posesie mai bună care părea că va rezolva ecuaţia victoriei. Impresia a durat numai 11 minute, până când golgeterul Thomas Muller a preluat un balon de la Kroos şi l-a învins pe Julio Cesar. Dezastrul echipe lui Felipe Scolari avea să se producă în numai patru minute, între minutele 23 şi 27 când scorul ajungea la un neverosimil 0-4. Klose şi Kroos, de două ori, trec peste apărarea adormită a gazdelor şi înscriu ca în curtea scolii. Peste alte trei minute, Kheidira preia un balon  din 11 metri şi cu un şut la firul ierbii face 0-5, scor cu care se intră la cabine.
Cei doi antrenori fac schimbări, Scolari cu intenţia de a stopa  avalanşa nemţilor, fără succes însă. Timidele încercări ale gazdelor au fost  blocate  la Ramirez, Oscar şi Paulinho. Cei care trec cu tăvălugul mai departe sunt nemţii, care în minutele 70 şi 79  măresc avantajul. Lahm îi trimite lui Schurle, intrat în teren de puţin timp, care din marginea careului înscrie pentru un scor de set de tenis, 0-6, pentru ca europenii să încheie suita  în min. 79, prin acelaşi Schurle. În prelungiri gazdele reuşesc să marcheze golul de onoare prin Oscar şi astfel Germania, după o absenţă de două ediţii, ajunge din nou în finala Cupei Mondiale.
Pentru nemţi este pentru a opta oară când pătrund în finală, ultimul asemenea episod petrecându-se în 2002, la turneul asiatic, unde au fost invinşi (0-2) chiar de echipa pe care au „masacrat-o” marţi seara. „Panzerele” speră acum pentru a patra victorie la un turneu final, după victoria de acum 24 de ani, în Italia, unde au în finală Argentina cu 1-0.