Gură de oxigen: FC Braşov la a doua victorie stagională

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 20 sepembrie 2021

3-1 cu Dunărea Călăraşi, Roşu, Iurcu şi Mihalcea marcatori

Victorie importantă pentru FC Braşov, 3-1 (2-1), pe teren propriu, cu Dunărea Călăraşi.
După un început de meci mai timid, cu primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 30, braşovenii şi-au revenit şi au reuşit să înscrie două goluri în doar câteva minute.
Primul care „ieşit la rampă” a fost Iulian Roşu, care a reuşit să împingă mingea în poartă din careul mic după o bâlbâială în apărarea adversă (35).
După doar 6 minute, braşovenii şi-au dublat avantajul prin golul marcat de Maxim Iurcu. O centrare respinsă în faţă l-a lăsat pe jucătorul din Republica Moldova singur în faţa porţii, pentru a îndeplini o simplă formalitate.
În prelungirile prmei reprize a venit şi golul oaspeţilor. Eugen Alexandru Nica a redus din diferenă după o mare greşeală în apărarea noastră. Atacantul advers a rămas singur cu portarul David Gârniţă şi l-a „executat” la colţul lung.
Repriza a două s-a jucat la o singură poartă, cea a adversarilor noştri. După o ratare mare, singur cu portarul, debutantul Zakaria El Azzouzi, a reuşit să obţină un penalty în minutul 76. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Vlad „Dudu” Mihalcea un minut mai târziu.
„Simţeam că aveam nevoie de golul acesta pentru moral, pentru încredere, îl simt ca pe o descătuşare. Simţeam că am un blocaj, acum simt că sunt ok”, a spus la finalul meciului marcatorul ultimului gol, Vlad Mihalcea.
„Am încercat să punem presiune pe adversar, am reuşit în mare parte, am avut răbdare, am înscris două goluri. După am luat gol, nu se poate aşa ceva, ca la Şelimbăr, şi am intrat cu 2-1 şi ştiţi cum e în fotbal, se poate întâmpla orice. În a doua repriză am pus presiune pe ei, puteam să mai dăm două – trei goluri. Important e că am luat cele trei puncte”, a precizat la final şi antrenorul Ilie Stan.