Editia 8166 - 19 apr 07:02

Halep a pierdut al doilea meci jucat cu numărul unu mondial pe masă

Autor:

Publicat la 12 iulie 2017

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a ratat, ieri, calificarea în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, şi şansa de a deveni noul lider al clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA).
În sferturi de finală, Halep a fost învinsă, scor 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, de britanica Johanna Konta, locul 7 WTA şi favorita 6 a competiţiei. Partida a durat două ore şi 40 de minute.
Spre deosebire de partidele cu Haddad Maia, Peng şi Azarenka, când şi-a pierdut prima serviciul, Halep a reuşit primul break al întâlnirii, scor 2-0, după care s-a distanţat la 4-1. Au urmat, însă, trei game-uri câştigate la rând de Konta, iar cele două jucătoare şi-au făcut apoi serviciul până la tie-break. Românca a avut un joc solid şi şi-a adjudecat primul act, în 51 de minute, cedând doar două puncte în tie-break.
Tot în tie-break avea să se decidă şi setul al doilea, după ce cele două jucătoare şi-au păstrat serviciul până la scorul de 6-6. De această dată s-a impus Konta, la cinci. Britanica şi-a menţinut jocul bun la serviciu şi în decisiv şi a reuşit break-ul la scorul de 3-2, iar Halep nu a putut să recupereze deficitul.
Următoarea adversară a britanicei va fi americanca Venus Williams, în vârstă de 37 de ani. Americanca, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, a trecut în sferturi de jucătoarea letonă Jelena Ostapenko, locul 13 mondial şi favorita 13, scor 6-3, 7-5.
Halep va primi 314.394 de euro şi 430 de puncte WTA pentru participarea în sferturi. Prezenţa în semifinalele probei feminine de simplu de la Wimbledon este premiată cu 628.789 de euro şi 780 de puncte în ierarhia mondială.
La ediţia din 2016, Simona Halep a fost eliminată tot în sferturi. Cel mai bun rezultat al ei la Wimbledon este prezenţa în semifinale, în 2014.

Ilie Năstase, supărat: „M-am enervat! Aşa mă răzbuna şi pe mine pe englezii ăştia idioţi"
Ilie Năstase (foto) a comentat înfrângerea Simonei Halep, din sferturile de finală de la Wimbledon. Marele regret al lui „Nasty" e legat de faptul că Halep a fost eliminată chiar de Konta, jucătoarea care i-a atras şi suspendarea din partea ITF-ului. „Nu mă interesează să ajungă numărul unu mondial, ci să câştige un turneu de Grand Slam. Trebuie răbdare şi această performanţă va veni. Am văzut meciul cu domnul Copos, ne-am enervat, îmi pare rău că a pierdut cu Konta, că mă răzbuna şi pe mine. Eram mai liniştit, pentru că din cauza ei m-au suspendat englezii ăştia idioţi” a spus Năstase, la Sport.ro. El consideră că Simona a fost, din nou, mult prea defensivă în punctele importante ale meciului şi a greşit atunci când a lăsat-o pe britanică să preia iniţiativa: „Din păcate, englezoaica a riscat mai mult. Şi în setul doi a avut şanse Simona. Atmosfera nu a contat, mai ales la început. Când Simona a condus, fanii nu se mai auzeau. Simona nu a atacat când trebuia, punctele importante au fost jucate decisiv de Konta”.