Halep nu a trecut de grupe la Turneul Campioanelor

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 30 octombrie 2017

Românca va încheia totuşi anul pe primul loc în WTA

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, liderul mondial şi principala favorită, a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore, vineri, după ce a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina, cu 6-3, 6-4, în ultimul meci din Grupa Roşie a competiţiei. Simona Halep (26 de ani) avea nevoie de victorie pentru a accede în semifinale, însă a cedat destul de clar, după o oră şi 12 minute, în faţa unei adversare care era deja eliminată.  Românca a fost ]nsă ajutată să-şi păstreze primul loc al clasamentului WTA chiar de Caroline Wozniacki, jucătoarea care i-a administrat o corecţie, miercuri, în a doua etapă din Grupa Roşie.
Daneza a învins-o sâmbătă pe Karolina Pliskova, sâmbătă, în semifinalele Turneului Campioanelor, astfe că cea din urmă va rămâne pe locul al treilea al clasamentului mondial, după Simona Halep şi Garbine Muguruza. Începând de luni, românca va rămâne cu 40 de puncte avans în faţa jucătoarei din Spania şi cu alte 445, în faţa sportivei din Cehia.
În condiţiile în care clasamentul nu va mai suferi modificări la vârf, până la finalul sezonului, Halep va începe noul an ca lider mondial şi are mari şanse să fie principală favorită inclusiv la primul turneu de Grand Slam din 2018, Australian Open.
Simona Halep va avea nevoie de un start bun de sezon, în cazul în care şi principalele sale adeversare vor juca cel puţin un turneu înainte de a merge la Melbourne.