Editia 8171 - 26 apr 21:03

SURPRIZĂ LA RÂŞNOV:

Hunor Farkas este noul campion naţional la schi sărituri

Publicat la 27 octombrie 2015

Hunor Farkas, sportiv legitimat la CS Dinamo Braşov, a devenit duminică noul campion naţional la schi sărituri, reuşind să se claseze în faţa colegilor de echipă, Iulian Pîtea şi Eduard Torok, în finala care s-a desfăşurat la Complexul Olimpic de la Valea Cărbunării (Râşnov). Farkas surprinde astfel, reuşind să „ia faţa” mult mai experimentaţilor săi colegi, care sunt calificaţi în Cupa Mondială. În concursul pe echipe, care a avut loc sâmbătă, cei trei au reuşit să se claseze pe primul loc, cu un total de 714,7 puncte, devansând Clublui Sportiv Şcolar Braşovia (Soos Rareş, Buzescu Robert, Mitrofan Sorin) cu un total de 592,4 puncte şi Clubului Sportiv Şcolar Dinamo Râşnov (Păcurar Radu, Cacina Daniel, Ardelean Paul) cu un total de 580,3 puncte. La competiţia open desfăşurată pe trambulina K64m, câştigător la categoria băieţi a fost Iulian Pîtea, urmat pe podium de către aceeaşi Torok Eduard şi Farkas Hunor. La categoria fete, competiţia open a fost câştigată de Dana Haralambie, cu sărituri de 64 şi 65 metri. Urmată de Carina Militaru şi Bianca Ştefănuţă. La categoria Tineret s-a impus Radu Păcurar, urmat de Hunor Farks şi Mihnea Spulber, în concursul fetelor pe podium urcând Karina Militaru, Daria Chindriş (surpriza competiţiei, la vârsta de doar 12 ani) şi Diana Trâmbiţaş. La categoria Juniori, ordinea a fost Torok, Pîtea, Mitrofan, iar la Şcolari II s-au impus Feroiu Florin şi Benedek Leonard.