FOTBAL- LIGA 1

Iarna şi-a intrat în drepturi, fotbalul se chinuie pe terenuri îngheţate

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 02 decembrie 2014

Penultima etapă a turului campionatului primei ligi la fotbal s-a disputat în condiţii de iarnă autentică, cu zăpadă şi  gheaţă, care a dat multe bătăi de cap echipelor organizatoare. Meciul de la Braşov dintre stegari şi puştimea lui Hagi a început cu o oră întârziere până când terenul a fost decopertat de straul de zăpadă, la acest aspect contribuind în mare măsură şi suporterii care au dat o mână de ajutor. Patru meciuri s-au terminat cu scoruri albe, trei au revenit gazdelor şi unul, cel de sub Tâmpa, a revenit oaspeţilor şi ca o curiozitate,  victoria Viitorului s-a concretizat prin golurile înscrise la finalul celor două reprize. În disputa dintre echipele feroviare, ocupoanta locului secund, CFR Cluj nu a putut trece în Giuleşti de lanterna clasamentului, Rapid. Ieşenii au câştigat primul meci pe propriul teren iar speranţele s-au reaprins,  iar Dinamo a fost salvată de fostul stegar Traian Marc. „CraiOlguţa” a rămas în continuare neînvinsă, de când echipa a fost preluată de Emil Săndoi şi Sorin Cârţu. La sfârşitul acestei săptămâni este programată ultima etapă a turului de campionat, dar ediţia continuă cu primele două etape ale returului, numai să se mai poată disputa.

Ilfovenii au luat o gură de oxigen
Concordia Chiajna  -   Gaz Metan Mediaş 2-0 (0-0)
A marcat:
Mihai Dina ( 66 şi 72).
De aproape 7 luni, ilfovenii au aşteptat prima victorie pe sinteticul din Chiajna, victorie concretizată în repriza secundă, după ce în prima parte a jocului elevii lui Şumudică nu şutaseră deloc la poartă. Ardelenii au irosit o serie de atacuri prin Ciprian Petre. Concordia a reuşit să înscrie numai după eliminarea lui Figliomeni, o eliminare acordată cu multă uşurinţă, iar ambele goluri au fost opera lui Mihai Dina.

Pandurii, umilită la cea mai slabă echipă a campionatului
CSMS Iaşi  -  Pandurii Tg.Jiu   3-0 (2-0)
Au marcat:
Matulevicius (13-a.g.), Bale (18), Bosoi (58).
La terminarea partidei, antrenorul oaspeţilor, Petre Grigoraş, a considerat înfrângerea la un scor de forfait drept o mare umilinţă. Elevii lui Nicolo Napoli obţin prima victorie pe propriul teren din actuala ediţie de campionat. Minutul 13 a fost cu ghinion pentru oaspeţi care şi-au înscris în propria poartă prin Matulevicius pentru ca şocul produs că ducă numai peste 5 minute la golul din careu a lui Bale. În min. 52, Creţu de la gazde, vede al doilea galben şi implicit pe cel roşu, dar cei care înscriu sunt tot ieşenii  în min. 58, prin Bosoi.

Craiovenii, la a cincea victorie consecutivă
CSU Craiova   -   Ceahlăul Piatra Neamţ  2-0 (1-0)
Au marcat:
Taher Bawab (5), Herghelegiu (59).
Oltenii nu au mai cunoscut înfrângerea de la preluarea „cuplului” Cârţu- Săndoi şi de pe ultimul loc au săltat în zona europeană. Este a cincea victorie consecutivă  şi a zecea etapă fără înfrângere, care-i fac să se gândească la meciurile din cupele europene. „CraiOlguta” a avut un start în forţă şi în min. 5, a deschis scorul prin Bawab din pasa lui Herghelegiu  pentru ca tabela să se închidă în min. 58, când pasatorul Herghelegiu revine cu gol pentru 2-0. Nemţenii au fost inexistenţi în prima repriză când nu au avut nici un şut la poartă. O posesia de 61% spune evident de superioritatea gazdelor.

Oţelul, la al cincilea meci fără eşec
Universitatea Cluj  -   Oţelul Galaţi  0-0

Este primul meci din suita celor patru partide terminate cu scoruri albe. În zbaterea fostei campioane de a se salva de la matineu este meciul cu numărul cinci fără înfrângere din care o victorie şi patru remize. Universitarii clujeni au avut o posesie superioară, 55%, dar nu au avut jucătorul de careu care s-o bage în aţe. Cele 15 şuturi pe poartă nu au avut consistenţă iar ambele echipe se află în continuare în zona fierbinte a retrogradării. Oţelarii s-au prezentat cu obiectivul concret de a nu pierde şi au reuşit pe final. Un fapt curios s-a întâmplat în min. 90, când arbitrul Andrei Chivulete i-a arătat al doilea galben lui Dan Popescu dar nu l-a eliminat pentru cumul.

„Cenuşăreasa” clasamentului, egala fostei campioane, CFR
Rapid Bucureşti  -  CFR Cluj  0-0

Feroviarii clujeni au pierdut două puncte importante în interesul acestora de a asalta prima poziţie a clasamentului. Curios a fost faptul că în prima repriză rapidiştii au avut meciul la îndemănă, puteau să înscrie în primul sfert de oră prin Alex Coman, dar Super Mario Felgueiras respinge în ultimă instanţă. Ceferiştii sunt de nerecunoscut de când a plecat Vasile Miriuţă iar înlocuitorul, Francisc Dican, încă nu reuşeşte să menţină echipa pe aceleaşi coordonate. Pe final de meci, Tade a avut cele 3 puncte în vârful bocancului pentru ca în prelungiri să fie rândul lui Bornescu  să păstreze scorul neschimbat pe tabelă.

Echilibru în meciul de pe Transil de Mureş
ASA Tg.Mureş  -  Astra Giurgiu   0 - 0

Giurgiuvenii s-au prezentat după prima victorie din grupele E.L. asupra lui Dinamo Zagreb şi doreau un succes şi în campionatul intern, la Tg.Mureş. Nu a fost aşa pentru că echipa lui Cristi Pustai este o nucă deosebit de tare şi are şi ea intenţia de a termina cât mai sus în ierarhie. Vicecampioana giurgiuveană s-a închis bine în defensivă şi chiar dacă gazdele au avut mai multe posibilităţi de a înscrie, prin Marius Constantin sau Mircea Axente, scorul a rămas neschimbat.

Traian Marc eroul dinamovist
Dinamo Bucureşti  - Petrolul Ploieşti  0-0

Cel de-al patrulea rezultat alb al etapei, cel din Groapă,  s-a datorat în mare măsură fostului portar braşovean Traian Marc care a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din campionat. Câinii sperau în această situaţie să dubleze victoria de la Mediaş din etapa anterioară dar  victoria cu numărul 1100 nu a fost trecută în contul acestora. Rezultatul nu a fost mulţumitor pentru nici o echipă, dinamoviştii nu au putut ajunge în careul de aşi, iar găzarii nu şi-au putut relua locul în spatele Stelei.