Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 10 decembrie 2015

Spania - România 26-18 (13-12)
Sala Sporturilor din Frederikshavn, spectatori: 500
Spania: Silvia Navaro (Paula Zovbi) - Nerea Pena 7 goluri, Barbosa Cabral 6, Carmen Martin 4, Nely Alberto 2, Elisabetha Pinedo 2, Macarena Aguilar 1, Elisabetha Chavez 1, Lara Gonzalez 1, Naiara Egozkue 1, A. Hernandez 1, Maria Nunez, Marta Mangue, Patricia Elorza. Antrenor: Jorge Duenas.
România: Paula Ungureanu (Ionica Munteanu) - Cristina Neagu 6 goluri, Eliza Buceschi 3, Melinda Geiger 3, Adriana Nechita 2,Valentina Ardean-Elisei 2, Oana Manea 2, Aurelia Brădeanu, Gabriela Szucs, Crina Pintea, Gabriela Perianu, Luciana Marin, Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Antrenori: Tomas Ryde, Costică Buceschi.
Arbitri: Vanja Antici - Jelena Jakovlevici (Serbia).

Naţionala României a întâlnit în etapa a treia a mondialelor de handbal feminin din Danemarca, o mai veche cunoştinţă, Spania, în speranţa obţinerii unei victorii conform tradiţiei. Nu a fost aşa şi după o evoluţie slabă, în repriza secundă a meciului tricolorele s-au recunoscut învinse la opt goluri diferenţă. Româncele au început meciul foarte bine, s-au desprins din start la 4-2 în min. 5, au continuat să fie în faţă conducând ostilităţile cu 6-4, 8-6, au fost egalate la 8-8 în min. 19, au revenit la conducere 11-9, 12-10 pentru ca după ce ibericele au egalat la 12-12 în min. 29, acestea să înscrie în ultima fracţiune a reprizei prin Alberto dintr-o aruncare de la 7 metri. Când ne aşteptam la o revenire în repriza secundă, timp de opt minute nu au mai înscris nimic primind în schimb de patru ori şi în min. 38, spanioloaicele s-au distanţat la 16-13. În continuare pe teren a existat o singură echipă şi aceea era a antrenorului Duenas.
Antrenorul româncelor, Tomas Ryde, s-a dovedit neputincios în a redresa echipa care se întreceau în greşeli de începători. Până şi valoroasa Cristina Neagu nu s-a regăsit, înscriind în această parte a meciului un singur gol. Cu o singură jucătoare nu se poate căştiga un meci, iar golgetera campionatului intern, Cristina Zamfir, nu a fost selecţionată, fiind lăsată acasă iar în aceste condiţii la mondiale, tare bine ar fi prins prezenţa acesteia. Ce se mai poate spune despre o echipă a României care în repriza secundă a marcat numai de şase ori? Este trist dar aceasta este situaţia, iar în ultimele meciuri din grupă România se va confrunta cu două echipe de super clasă, Rusia şi Norvegia. Rămânem cu speranţa pentru că în optimile de finală unde sunt calificate, româncele să revină la un randament superior pentru a obţine calificarea în sferturile de finală, acolo unde se hotărăşte calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Rio.
În celelalte partide ale rundei a III-a în seria D s-au înregistrat rezultatele: Rusia - Puerto Rico 45-18 şi Norvegia - Kazakhstan 40-19.

Grupa A
Gazdele daneze s-au impus în faţa sârboaicelor, venite fără principalele jucătoare care au boicotat mondialele.
În derby-ul rundei, muntenegrenele au dispus de Ungaria. Japonia - Tunisia 31-21, Muntenegru - Ungaria 32-15, Danemarca - Serbia 29-20 (13-12).

Grupa B
În principalul meci al grupei, Suedia şi Olanda au terminat la egalitate, împărţindu-şi primul loc. Pentru poziţia a treia, Polonia a trecut de asiaticile chineze, Suedia - Olanda 28-28 (12-15), Polonia - China 29-24 (12-11), Cuba -Angola 23-38 (14-20).

Grupa C
Campioana mondială în exerciţiu, Brazilia, s-a impus în faţa Germaniei şi conduce în clasament pe când echipa franceză s-a întrebuinţat pentru a depăsi sudamericani argentinieni. Coreea de Sud - Congo 35-17 (14-6), Franţa - Argentina 20-12 (13-6), Brazilia - Germania 24-21 (9-8).