Încă o înfrângere pentru Corona Wolves în faţa ciucanilor

Autor: Sorin ŢÎRCĂ

Publicat la 14 ianuarie 2016

Corona Wolves - HSC Miercurea Ciuc 2-6 (0-2, 0-1, 2-3)

„Lupii” au pierdut derby-ul cu Miercurea Ciuc după o partidă în care s-au întrecut în ratări şi au comis greşeli de începători în defensivă. Mai mult, o bună parte din meci nu au arătat nici prea mare dorinţă de victorie, până când partida s-a încins, spre finalul părţii secunde. Harghitenii au deschis scorul repede, în minutul 4, prin Kiril Tambijevs, după care, în minutul următor, Peter Robert a dublat avantajul oaspeţilor. Tot Peter avea să ducă scorul la 3-0 pentru ciucani în finalul reprizei secunde, după ce arbitrii nu au fluierat o eliminare la Sport Club. În debutul ultimei părţi, Virag Csanad  a redus din handicap pe o superioritate a gazdelor, însă a urmat o perioadă de „furie” a harghitenilor, care au marcat de încă 3 ori în numai 3 minute, prin Ervin Moldovan şi o „dublă” a lui Tambijevs. Ultimul gol al meciului a fost reuşit de Arpad Mihaly, cu 10 secunde înainte de final, când practic nu mai conta pentru rezultatul final. „Am început foarte bine meciul şi aproape că am deţinut controlul total. Am primit şi nişte penalităţi nefericite, însă am reuşit să fructificăm aproape toate oportunităţile, astfel că sunt fericit că am câştigat acest meci”, a declarat Otiabrev Artur, antrenor HSC Miercurea Ciuc. „Spaţiile dintre atacanţi şi apărători au fost foarte mari şi oaspeţii au putut să profite de acest fapt. Cel puţin 4 dintre golurile primite au venit ca urmare a unor greşeli individuale iar în atac nu am putut înscrie nici doi sau trei singuri cu portarul. Sunt foarte dezamăgit de acest meci, s-au făcut nişte greşeli absurde şi nu am reuşit nicicum să ne revenim, cum nu am reuşit să fructificăm nici oportunităţile, aşa cum a făcut echipa adversă”, a spus Otto Keresztes, antrenor Corona Wolves Braşov. În Liga Mol, formaţia braşoveană continuă să ocupe ultimul loc, poziţie pe care se va afla probabil şi la finalul întrecerii. În schimb, în campionatul intern, braşovenii se află în conitnuare pe locul 3, cu 42 de puncte. Se anunţă însă probleme şi în campionat pentru Corona, deoarece echipa va avea o deplasare în Ungaria în aceeaşi zi în care va juca în întrecerea internă cu Steaua. De data aceasta, însă, braşovenii nu vor putea folosi juniorii, deoarece aceştia sunt plecaţi la Campionatul Mondial cu echipa naţională. Federaţia îi foloseşte pe jucătorii Coronei, se laudă cu rezultatele lor, dar nu poate amâna un meci al echipei braşovene atunci când joacă într-o competiţie care ajută foarte mult la progresul hocheiului românesc.