Incredibil, şaisprezece aruncări de la 7 metri în favoarea gazdelor!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 06 ianuarie 2014

CSM Bucureşti - Corona Braşov   27-27 (13-14)
Sala: Rapid, spectatori: 350
CSM Bucureşti: Alina Iordache (Elena Şerban)- Adriana Stoian 8 goluri, Irina Gribko 6, Cristina Vărzaru 4, Camelia Carabulea 3, Cristina Nicolae 1, Iulia Zaremba 1, Alina Dobrin 1, Elena Pavăl 1, Iulia Nan 2,
Irina Shutska, Mihaela Doica, Manuela Gherman, Georgiana Predoi. Antrenor, Vasile Mărgulescu.
Corona: Ana Maria Olariu- Mâtcă (Denisa Dedu)- Cristina Zamfir 8, Aurelia Brădeanu 6, Andreea Pricopi 4, Camelia Balint-Hotea 3, Oana Pop-Apetrei 3, Laura Chiper 1, Mihaela Briscan 1, Nicoleta Tudor 1,
Adriana Ţăcălie, Manuela Manda, Marinela Burghel, Diana Druţu. Antrenor, Bogdan Burcea.
Arbitraj execrabil, total pro CSM, prestat de Marcel Sas (Oradea) şi Marius Pintea (Cluj).

După o întrerupere de mai bine de o lună şi jumătate, campionatul primei ligi la handbal feminin a fost reluat cu programarea celor trei meciuri restante din runda a IX-a, printre care şi disputa din sala Rapid din Bucureşti dintre gazdele de la CSM şi Corona Braşov. A fost o partidă îndârjită în care ambele echipe şi-au dorit cu ardoare victoria, gazdele pentru a ajunge pe locurile de play-off, iar braşovencele pentru a rămâne în topul campionatului. Din păcate, disputa a fost umbrită de evoluţia celor doi arbitrii, care au avut două balanţe în aprecierea regulamentului de joc. În primul sfert de oră, gazdele au ţinut aproape, au condus la câte un gol diferenţă, 3-2 (min. 8), 6-5 (14) pentru ca în partea a doua a reprizei, braşovencele să încheia în avantaj, 14-13. La reluare, braşovencele intră decise în teren să se distanţeze pe tabelă şi reuşesc în minutul 36 să aibe trei goluri avans, 17-14, iar două minute mai târziu, 19-16. Pentru a nu se detaşa arbitrii au grijă de a inventa aruncări de la 7 metri, fie pentru căderi spectaculoase în semicerc, fie pentru imaginare călcări ale semicercului. Cuplul orădeano-clujean a realizat un adevărat record mondial prin cele 16 aruncări de la 7 metri acordate gazdelor şi numai 6 oaspetelor! Pe final de meci, când mai erau 34 secunde de joc  Cristina Zamfir înscrie pentru 27-26 în favoarea Coronei pentru ca apoi, cei doi să inventeze cu 15 secunde înainte de final o aruncare de la 7 metri, dar uită să oprească jocul, aruncare transformată de Stoian pentru scorul final de 27-27 fiind ultima fază a jocului!. Astfel Corona pleacă  din Bucureşti cu un singur punct, cu toate că le merita pe ambele în condiţiile unui arbitraj onest.

„Arbitrii au arătat că e uşor să faci egal!“
Aurelia Brădeanu, căpitanul Braşovului şi al „naţionalei“ României, a spus şi ea că arbitrii şi-au bătut joc de munca lor. „Ne zbatem degeaba, ne pregătim şi ei vin cu nişte decizii numai de ei văzute. Au arătat cît de uşor e să faci un rezultat de egalitate în handbal!“, a declarat supărată Brădeanu.

Mergem mai departe nu avem de ales ...
...a declarat antrenorul Bogdan Burcea la finalul meciului. „Trebuie să jucăm indiferent de condiţii (referire evidentă la arbitrajul prestat) şi să fim pregătiţi şi pentru ce ni s-a întâmplat astăzi. Este un semnal de alarmă. Am trezit interesul şi acum suportăm consecinţele. Personal am încredere în fete că vom face faţă şi acestor situaţii şi mergem înainte  cu optimism pentru îndeplinirea obiectivului”. Corona va susţine mâine de la ora 18 în sala Dumitru Popescu-Colibaşi, un nou meci deosebit de greu şi important, cu HCM Roman.