Înfrângere gratuită după ce au condus şi au avut şi alte ocazii de a marca

Înfrângere gratuită după ce au condus  şi au avut şi alte ocazii de a marca

Fortuna Poiana Câmpina - Unirea Tărlungeni 2-1 (0-1)
Stadion „Poiana”, spectatori, 400.
Au marcat: V.Munteanu (62), Chipirliu (63)/ Şerban (26)
Fortuna: I.Popescu- Dobroslavic, Marin, Crişan, Damian- Cionac, Minciună- V.Munteanu, Honciu, Năstase (37 Antohi)- Chipirliu. Antrenor, Florin Stăncioiu.
Unirea: Niczuly- Vlăsceanu (75 Pricop), Forika, Şerban, Iaru- Sorin Marin (70 Marcăş) Cristea, Dâlbea, A.Neculai (70 Chiş)- Liviu Niculaie, Elek.Antrenor, Daniel Bona.
Arbitri: Iulian Călin (Ştefăneşti)- Ciprian Iovu (Botoşani), Damian Antal (Bacău).

Din cele patru meciuri susţinute  în această ediţie de campionat, „uniriştii” au evoluat pentru a treia oară în deplasare. După anterioarele, unele lungi la Timişoara şi Caransebeş, au avut parte de una mai scurtă, dar în compania unui adversar  care poate face zile fripte multora, Fortuna Poiana Câmpina. Cele două protagoniste se cunoşteau bine din confruntările anterioare, amical sau Cupa României. De fiecare dată, victoria a revenit prahovenilor, dar în Cupă, Unirea nu a evoluat cu echipa de bază. „Uniriştii” doreau  ca de data aceasta să obţină cel puţin un punct dacă nu toate trei puse în joc.
Speranţele erau îndreptăţite, o oră, cât au condus pe tabelă. Au început foarte bine şi în minutul 15 Elek singur cu portarul  l-a luat la ţintă.
În min. 26 Sorin Marin  execută un corner şi Şerban din careu reia  cu capul în plasă pentru 0-1. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, ghiuleaua trimisă de Sorin Marin  este scoasă miraculos de Popescu în corner. Repriza secundă este dominată ca şi prima de oaspeţi, dar surprinzător o cădere de numai două minute, permite gazdelor să treacă în avantaj.
La originea ambelor a stat vârful de atac al gazdelor, Chipirliu. În min. 62 acesta trimite perfect lui Munteanu, care l-a învins pe Niczuly, 1-1.
 Şocul produs s-a repercutat în minutul următor, când Chipirliu ajunge nestingherit  în 6 metri şi nu iartă, 2-1. Unirea trece din nou la cârma jocului, dar ratările şi evoluţia de excepţie a portarului Popescu fac ca scorul să nu mai sufere modificări. Şerban trimite cu capul, dar Popescu scoate de la vinclu (75). După alte cinci minute, Cristea trimite din 18 metri  şi din nou iese la rampă goalkeperul gazdelor,  ca şi la năpraznicul şut din min. 85 al lui Pricop. Per ansamblu, evoluţia Unirii este în creştere şi cu siguranţă rezultatele nu vor întârzia să apară.