Înfrângere în liga Mol, victorie în campionat!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 02 decembrie 2015

Corona Wolves - 4 Ujpesti Dozsa 1-7
Hocheiştii antrenaţi de Otto Keresztes au terminat jocurile din Liga Mol, din păcate, cu o altă înfrângere, Ujpest s-a impus clar la Braşov, cu 7-1. Corona „Wolves” Braşov are parte de un program încărcat în această perioadă, iar asta se vede cel mai bine în evoluţia jucătorilor. Hocheiştii braşoveni fac faţă cu greu pe cele două fronturi, iar în Liga Mol au reapărut înfrângerile. În ultimul joc disputat, pe teren propriu cu Ujpest, băieţii lui Otto Keresztes nu au putut opune deloc rezistenţă şi au cedat cu un categoric 7-1. Oaspeţii au luat rapid avantaj şi la sfârşitul primei reprize conduceau deja cu 3-0. Partea a doua a adus şi golul de onoare pentru „lupi”, marcat în superioritate de Fodor, din pasa lui Molnar. Cu toate acestea, Ujpest a câştigat şi acest act cu 2-1, iar mai apoi s-a impus şi în ultima parte cu 2-0. Dacă în Liga Mol lucrurile sunt clare şi nu mai există speranţe pentru play-off, situaţia este diferită în Liga Naţională. În campionatul românesc, hocheiştii braşoveni sunt pe locul 4, cu 29 de puncte, cu două peste următoarea clasată, Progym, înaintea celor două meciuri directe din week-end.

Corona Braşov Wolves - Progym Gheorgheni 5-2
Infernala serie a “lupilor”, cu 6 meciuri în 8 zile, s-a terminat cu o nouă victorie în faţa echipei Progym Gheorgheni, braşovenii impunându-se cu 5-2 (2-1, 1-0, 2-1). Oaspeţii au deschis scorul după 2 minute, prin Vaclav Novak, dar replica a venit imediat şi braşovenii au terminat prima repriza în avantaj, 2-1, după reuşitele lui Petres Tivadar şi Mátyás Biró (în inferioritate numerică). În repriza a doua, braşovenii au presat până au reuşit să marcheze golul 3, prin Attila Imecs, şi scorul a ajuns la 3-1. Dar, cum în hochei niciodată nimic nu este sigur, oaspeţii, cu 15 minute înainte de final, au relansat meciul, prin golul lui Loránd Kollo. Numai că, „lupii”, cu o fantastică galerie în spate, suporterii braşoveni fiind cu adevărat al şaptelea jucător al Coronei, au păstrat pucul departe de poartă, iar în ultimele 80 de secunde, cu poarta goală, au mai marcat de două ori, prin Zsolt Molnár şi Csanád Virág. În urma acestei duble victorii, braşovenii au urcat pe locul trei al Ligii Naţionale şi aşteaptă meciurile cu Steaua, de săptămâna viitoare.

Gândurile tuturor se îndreaptă spre meciurile cu Steaua
„Sunt mulţumit că am câştigat acest meci. În prima repriză am avut un scurtcircuit la unul din fundaşii noştri care ne-a costat un gol, însă ne-am revenit repede. În a doua repriză ne-a lipsit disciplina şi am ratat câteva ocazii. În a treia repriză am putut să mergem cu patru linii şi să dăm două goluri în poarta goală. În hochei nu există linişte, totul se poate schimba de pe o zi pe alta, astfel ne pregătim pentru meciurile de săptămâna viitoare cu Steaua Bucureşti”, a declarat antrenorul braşovenilor, Otto Keresztes.

Oaspeţii se plâng de subţirimea lotului
„Felicitări adversarilor, a fost un meci cu un tempo de Liga MOL. Ei au jucat în patru linii, noi de-abia avem trei, iar micile detalii au decis acest meci. Băieţii au luptat până în ultima secundă, am scos şi portarul, însă nici asta nu ne-a ajutat. Ne pregătim în continuare pentru următoarele meciuri şi sperăm să ajungem din urmă celelalte echipe”, a precizat Csaba Farkas, antrenorul secund al formaţiei din Gheorgheni.