BASCHET FEMININ

Înfrângere în ultima secundă la Alexandria

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 16 octombrie 2017

Olimpia Brașov a pierdut dramatic, în ultima secundă a jocului disputat sâmbătă în deplasare, la CSBT Alexandria, scor 72-71 pentru gazde.

CSBT și-a adjudecat primul sfert (21-18), pentru ca apoi să se distanțeze până la pauza mare, când scorul a fost de 31-25 pentru formația din Teleorman.

Elevele lui Dan Calancea au revenit în joc excelent, câștigând la o diferență de 11 puncte cel de-al treilea sfert, finalul de joc devenind astfel cu adevărat dramatic. Cu doar 30 de secunde înainte de final, Gabriela Irimia și-a dus echipa în avantaj, 71-69, însă fosta jucătoare a Olimpiei, Carla Bartee, a marcat din afara semicercului și a adus a doua victorie pentru Alexandria, brașovencele suferind astfel prima înfrângere din acest sezon. Pentru Olimpia au marcat A.Handford - 16 puncte (6 recuperări, 4 pase decisive), B. Pesovic (foto) - 13 puncte (2 recuperări, 7 pase decisive), I. Kazlauskaite - 13 puncte (2 recuperări, 1 pasă decisivă), K. Higgins - 12 puncte (12 recuperări, 1 pasă decisivă (double-double)), G. Irimia - 12 puncte (3 recuperări, 2 pasă decisive) și P. Durett - 5 puncte (7 recuperări, 2 pase decisive).

Următorul meci al Olimpiei va fi pe teren propriu, contra lui CSU Alba Iulia şi va avea loc miercuri, 18 octombrie, începând cu ora 18.00, partida nefiind televizată.