HANDBAL FEMININ

Înfrângere severă în Germania

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 17 octombrie 2016

Corona Braşov s-a îndepărtat serios de unul din obiectivele acestui sezon, după înfrângerea categorică suferită în Germania, în prima manşă a turului II din Cupa EHF. Handbalistele antrenate de Mariana Târcă şi Dumitru Berbece au pierdut meciul disputat sâmbătă pe terenul celor de la SG BBM Bietigheim, cu scorul de 37-24 (17-13). Pentru Corona au marcat Hotea 5 goluri, Sorina Tîrcă, Neagu şi Chiper câte 4 goluri, Tivadar 2, Dedu, Crăciun, Ciuciulete, Briscan şi Bondar câte un gol fiecare. Manşa retur dintre Corona Braşov şi SG BBM Bietigheim se va disputa sâmbătă, 22 octombrie, la Sala Sporturilor „D. P. Colibaşi” din Braşov.
„Am început foarte prost repriza a doua, am făcut foarte multe greşeli iar asta le-a dat posibilitatea adversarelor să îşi pună în valoare una dintre principalele lor arme, şi anume contraatacul şi faza a doua. La scorul acesta nu sunt foarte multe de spus, însă din punctul meu de vedere, nu aceasta este diferenţa reală de scor dintre noi şi ele. Nu mă gândeam la o înfrângere la un astfel de scor, mai ales după felul în care am jucat în prima repriză. E drept, în partea a doua a meciului, ele au şi schimbat puţin tactica şi au introdus în teren un pivot foarte înalt, de 1.92, care ne-a cam pus probleme în condiţiile în care nouă ne lipsea talia înaltă din centru apărării. Una peste alta, trebuie să acceptăm că aceasta a fost situaţia în Germania, să vedem ce putem îndrepta până la returul de acasă şi să facem totul pentru a da tot ce avem mai bun. Nu este un moment uşor, e greu să te mobilizezi după un astfel de scor, dar nu avem altă variantă. A fost un joc pe care nu l-am putut gestiona aşa cum ne-am fi dorit atât din cauza absenţelor cât şi a greşelilor care s-au făcut. Repet însă, mai avem un retur de jucat şi trebuie să ne adunăm”, a declarat antrenoarea Mariana Tîrcă.

Corban, accidentare de ultim moment
Tehnicianul Coronei a mai adăugat că pe lângă absenţa din centru atacului şi al apărării, a Andreei Pricopi, care are probleme la umăr şi a lui Carmen Cartaş, care a suferit o intervenţie chirurgicală la genunchi, la antrenamentul oficial al echipei din Germania şi Daniela Corban a acuzat probleme la genunchi, motiv pentru care nu a putut ajuta foarte mult echipa. „De parcă nu era suficient că lipseau oricum Pricopi şi Cartaş, am fost puşi în situaţia în care Daniela Corban s-a accidentat şi ea. Singură, la antrenamentul oficial a făcut o mişcare greşită şi a simţit că i s-a blocat genunchiul. La prima vedere, medicul este de părere că este vorba de o entorsă, dar vom vedea mai multe după investigaţii. În aceste condiţii, fără un centru de meserie, nu a fost uşor să ne facem jocul şi au apărut o mulţime de probleme, iar asta s-a văzut şi pe tabelă. În prima parte a jocului, până şi-au dat şi ei seama unde să ne blocheze, am putut să le ţinem piept, dar apoi, după pauză au schimbat puţin şi tactica, şi jucătoarele şi s-a ajuns la scorul de pe tabelă”, a mai spus Mariana Tîrcă.