Înfrângere târzie cu Debrecen, după loviturile de departajare

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 20 ianuarie 2015

Corona Braşov Wolves - Debreceni HK 3 - 4 (0-0; 2-2; 1-1; 0-0; 0-1)

Înfrângere târzie cu Debrecen,  după loviturile de departajare

Duminică seara, Corona Braşov Wolves a suferit al patrulea eşec consecutiv, pe teren propriu, 3-4 (0-0; 2-2; 1-1; 0-0; 0-1), cu Debrecen!  A fost un meci dominat de ,,lupi”, care au fost însă mai puţin eficienţi în faţa porţii adverse, ceea ce nu se poate spune despre adversari, care au fructificat puţinele situaţii bune, de care au beneficiat. Ca şi în ajun, când a pierdut în faţa lui Ujpest TE, Corona Braşov a avut un start bun de meci, a dominat prima repriză şi a avut momente excelente şi în a doua parte a meciului, când a condus cu 2-0 (au marcat Csanad Virag, min 20:53 şi Peter Klouda, min. 22:11). Ca un făcut, acest scor s-a dovedit din nou un blestem, din moment ce, la fel ca în meciul de sâmbătă, oaspeţii l-au întors rapid, egalând, după reuşitele din min. 26:35 şi 38:00. Repriza a treia a fost din nou egală, chiar dacă ,,lupii” au marcat primii, prin Arpad Mihaly (min. 41:08), care a scăpat pe contraatac, în situaţie de inferioritate numerică a Coronei, finalizând splendid. Debrecen nu a cedat însă şi a egalat în min. 52:30, scorul devenind 3-3. Au urmat cele cinci minute de prelungiri, în care nu s-a înscris, chiar dacă ,,lupii” au dominat copios, având parte şi de o superioritate numerică. Şi cum ratările se răzbună, Debrecen a avut câştig de cauză la loviturile de departajare, unde aparent ,,lupii” nu au deloc noroc. Corona Braşov a ratat toate cele trei lovituri (Mihaly, care nu a reuşit să-l învingă pe portarul advers, aşa cum o făcuse la golul de 3-2, Csanad Fodor şi Tivadar Petres), în timp de oaspeţii au fructificat a doua lovitură de panalitate şi au câştigat, cu 4-3. După numai o zi de pauză, Corona Braşov Wolves susţine un nou meci în Liga Mol, urmând să se confrunte marţi, 20 ianuarie, în deplasare, cu HSC Miercurea Ciuc, de la 19:15.

Echipa oaspete a fost cea care a greşit mai puţin
„Astăzi am avut un adversar foarte puternic, dar ne-am pregătit pentru asta şi le-am spus băieţilor să încerce să nu facă greşeli. Am avut momente în forţă, dar de asemenea şi momente slabe, dar în cele din urmă am reuşit să aratam că suntem puternici. În momentul în care am egalat şi ne-am dus în prelugiri, meciul s-a desfăşurat exact cum ne-am propus”, a declarat „principalul” lui Debrecen, Evgeny Mukhin.

Deşi e la a patra înfrângere, Andersson nu vede echipa în criză
„După cum se vede, în acest moment, echipa noastră nu este echilibru armonic deoarece se gândesc mult prea mult la meciuri viitoare. Ne pierdem răbdarea mult prea repede, băieţii au avut-o în prima jumătate a meciului, astfel reuşind să şi marcăm de 2 ori, dar pe urma echipa adversă ne-a egalat şi răbdarea s-a pierdut în totalitate. Astfel, am căzut în capcana celor de la Debrecen. Ei au făcut un meci bun pentru deplasare, ne-au făcut să ne pierdem răbdarea şi ne-au făcut să încetăm în a juca ofensiv într-o manieră simplă şi acolo s-a pierdut meciul. Ştiu că toată lumea e dezamagită că am pierdut si al 4-lea meci consecutiv, dar sezonul nu e gata şi încă vrem să demonstrăm că mai avem un cuvânt de spus”, a spus şi Jerry Andersson, antrenorul Coronei.