Publicat la 02 martie 2015

Învinse de o echipă mai bună,  dar şi de propriile slăbiciuni

Corona Braşov - CSM Bucureşti 22-23 (10-12)
Sala Sporturilor, „D.P.Colibaşi”, spectatori: 2000
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mârcă)- Laura Chiper 5 goluri, Cristina Zamfir 3, Aurelia Brădeanu 3, Marinela Burghel-Neagu 2, Nicoleta Tudor 2, Daniela Raţiu 2, Andreea Pricopi 2, Oana Bondar 1, Oana Pop Apetrei 1, Camelia Hotea, Mihaela Briscan. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
CSM Bucureşti: Mayssa Pesoa - Paula Rodriguez 6, Cristina Vărzaru 4, Franca Da Silva 3, A.Fakinello 3, Iulia Curea 2, Linea Thorstensen 2, Iryna Glibko 1, Carmen Martin 1, Ekaterina Vetkova 1, Oanea Manea, Patricia Vizitiu, Mihaela Tivadar, Denise Cavalleiro. Antrenor: Mette Klitt.
Arbitri: Adrian Georgescu-Mihai Moldovan (Constanţa), aprecieri diferite la aceleaşi infractiuni. Arbitraj slab totuşi, la un asemenea nivel.

Sala Sporturilor de sub Tâmpa a găzduit mult aşteptatul derby al podiumului primului eşalon feminin de handbal între ocupantele locurilor 3, Corona şi locul 2, CSM Bucureşti. S-au confruntat  echipa pur românească, cea a gazdelor, fără nici o stranieră în lot, care se bazează pe un proiect 100% românesc şi echipa multinaţională, cea a oaspetelor, care a prezentat 8 straniere din care 4 brazilience, campioană mondială precum şi jucătoare din Rusia, Spania, Ucraina şi Suedia. Meciul a fost unul de mare angajament, în viteză, în special în prima lui parte, perioadă în care cele două echipe şi-au împărţit perioadele de dominare.
Oaspetele venite sub Tâmpa pentru a cuceri toate punctele puse în joc au început mai bine, au condus în minutul 4 cu 2-0 dar braşovencele au revenit şi imediat au egalat. Bucureştencele, bazate pe contraatacuri rapide, preiau din nou conducerea cu 5-2, au fost din nou egalate, 5-5, pentru ca la pauză oaspetele să intre la cabine cu un avantaj de două goluri.Pe final de repriză, Cristina Zamfir este eliminată cu multă uşurinţă, iar Chiper ţinteşte bara.
Graficul reprizei indică un singur contraatac reuşit al gazdelor, faţă de 6 ale oaspetelor, de unde vine şi diferenţa. La reluare, elevele lui Bogdan Burcea evoluiază în inferioritate prin eliminarea  amintitiă şi bucureştencele încep mai bine. După prima jumătate a reprizei, oaspetele trecuseră la conducere cu 7 goluri, 10-14 (min.33), 10-16 (min. 38), 11-18 (min.44), primul gol braşovean al reprizei fiind marcat de Mika Brădeanu în min.40! Braşovencele revin spectaculos şi au în ultimele 13 minute un tur de forţă care a început să pună pe gânduri echipa oaspete. 15-20 (48), 17-21 (51), 19-21, moment în care căpitanul şi creierul echipei, Mika Brădeanu este eliminată din nou cu mult prea multă uşurinţă. În aer plutea întoarcerea rezultatului care nu convenea unora. După ce în prima repriză Dedu a făcut minuni în poartă, în această a doua a venit rândul lui Mârcă să-şi arate valoarea. În acelaşi minut, după ce Vetkova ratează un 7 metri, Denisa Dedu scoate magistral de pe semicerc în poziţie de unu la unu şi după timpul de odihnă solicitat de gazde Burghel înscrie spectaculos la vinclu pentru 21-21. Pe final, Vărzaru şi Rodriguez de la oaspete şi Brădeanu de la gazde stabilesc scorul final de 22-23, un scor ce putea fi retuşat de braşovence dacă nu ar fi existat acele greşeli personale speculate de experimentatul conglomerat multinaţional de la CSM. Atmosferă superbă, întreaga sală satisfăcută de prestaţia rulmentistelor a ovaţionat îndelung echipa. Dacă lupta pentru locul secund pare încheiată, echipa braşoveană de acum se va pregăti  pentru faza a doua a competiţiei, cea din play-off.

Bogdan Burcea felicită echipa
Antrenorul Bogdan Burcea a felicitat echipa pentru felul cum a abodat meciul: „Felicit fetele noastre  că nu au abandonat lupta şi au jucat până la final pentru victorie. Consider că diferenţa s-a făcut  în cele câteva  greşeli de pasare din prima repriză, urmate imediat de atacuri rapide  şi goluri luate uşor. Sperăm să nu mai facem astfel de greşeli pe viitor. De aici încolo ne pregătim de play-off.” Antrenorul oaspetelor, Mette Klitt a rămas impresionată de tribune: „Sunt mulţumită că am obţinut victoria. În tribune a fost o atmosferă deosebită, dar noi am făcut faţă presiunii. A fost un meci  bun, jucătoarele noastre s-au implicat şi au evoluat foarte bine. Au fost multe eliminări şi cred că acest lucru a fost exagerat şi a rupt jocul ”