Editia 8172 - 29 apr 20:23

J.O. SOCI

Istoricul participării României la Jocurile Olimpice de iarnă (IV)

Publicat la 23 ianuarie 2014

După ce am parcurs evoluţiile sportivilor români la primele 12 ediţii ale J.O. de iarnă,  în care principiul lui Pierre de Coubertine, „important e să participi, nu să câştigi”,  a fost dominant, performanţele acestora se pot număra pe degetele de la o singură mână. Sportivii români  au luat o singură medalie, de bronz, la ediţia de la Grenoble 1968, la bobul de 2 persoane  prin Ion Panţuru şi Nicolae Neagoie. Astăzi, vom parcurge evoluţiile tricolorilor la alte patru ediţii, ajungând la prima participare românească după evenimentele din decembrie 1989.

Românii, pentru a doua oară la Lake Placid
Staţiunea montană din nordul statului New York, în apropiere de graniţa cu Canada a fost desemnată pentru a doua oară, după 48 de ani, să organizeze a 13-a ediţie  a J.O. La întreceri au participat 37 de ţări (1283 sportivi), din care 1012 bărbaţi. Au fost programate 6 sporturi cu 38 probe acordându-se 115 medalii, câte 38 de aur şi argint şi 39 de bronz. Ca noutate, a fost introdusă o nouă probă individuală, cea de 10 km la biatlon. Pentru prima dată în istoria întrecerea jocuilor iernii,  în cele două clasamente pe puncte şi medalii, primul loc a  fost ocupat sportivii din Germania răsăriteană, RDG. Delegaţia ţării noastre a numărat 35 sportivi, dintre care doar 2 femei, la 4 sporturi cu 9 probe. Nu s-a obţinut nici de data aceasta nici un punct pentru a nu mai pomeni de medalii. Cel mai bun rezultat a fost cel al hocheiului, locu VII. Au obţinut o singură victorie în faţa Germaniei federale cu 6-4, şi o remiză în compania Norvegiei fiind învinsă de Cehoslovacia cu 2-7, Suedia 0-8 şi SUA cu 2-7. S-a mai ocupat un loc 8 la Bob 4 şi 11 la bob 2 persoane.

Cea mai bine organizată ediţie de iarnă, Sarajevo 1984
După patru ani de zile,  în perioada 8-19 februarie 1984,  Sarajevo a organizat o a doua ediţie a Jocurilor Olimpice într-o ţară din est, după J.O. de vară din 1980 de la Moscova. La întreceri au  participat 49 ţări cu 1490 sportivi, din care 1178 bărbaţi şi 312 femei. S-a concurat la aceleaşi 6 sporturi cu 39 de probe. La încheierea Jocurilor, preşedintele Juan Antonio Samaranch a declarat: „Jocurile Olimpice de la Sarajevo  au fost cele mai bine organizate din istoria întrecerilor olimpice de iarnă”. Ţara noastră a participat cu 19 sportivi din care 3 femei, la 5 sporturi din program şi 19 probe. Şi de data aceasta cea mai bună performanţă a realizat-o bobul de 4 persoane, care s-a clasat pe locul VII în componenţa Dorin Degan, Gheorghe Lixandru, Costel Petraru şi Cornel Popescu. Sania de 2 persoane s-a clasat pe locul 11, performanţe care nu spun mare lucru, dar trebuie evidenţiat din moment ce în ţară nu exista nici o pistă competiţională de valoare. Cel mai bun loc la schi a fost realizat de Livia Reit  care în cursa de 5 km fond s-a clasat pe locul 32. În clasamentul pe puncte, URSS s-a clasat pe primul loc  cu 167 puncte şi 25 medalii, urmată de Germania Democrată cu 165 puncte şi 24 medalii şi Finlanda  cu 82 puncte şi 13 medalii.

Întrecerile ediţiei a XV-a trec din nou Oceanul
Ediţia XV-a a trecut din nou Oceanul, în Canada în staţiunea Calgary, unde au răspuns prezent 57 de ţări cu 1423 sportivi din care 110 bărbaţi şi 13 femei. România a avut o delegaţie formată din 11 sportivi bărbaţi numai la trei sporturi, bob, sanie şi schi. Ştafeta de schi fond 4x5 km, a terminat  pe locul 12 în componenţa Mihaela Cîrstoi, Rodica Dragoş, Ileana Hanganu, Adina Ţuţulan. Bobul de 4 persoane  nu a mai terminat în primele 10 locuri clasându-se pe locul 20 iar cel de 2 persoane pe locul 24. În rest rezultare deosebit de modeste. Sovieticii se clasează pe primul loc  cu 204 puncte şi 29 medalii, urmaţi de RDG, 73 pte şi 25 medalii.

A treia ediţie franceză, Albertville 1992
După un periplu de peste Ocean, întrecerile de iarnă revin în Europa  iar ediţia XVI-a a revenit pentru a treia oară Franşei, oraşului Albertville. Intrarea în ultima decadă a secolului XX în lume s-au produs modificări importante. Cele două Germanii s-au reunit. URSS s-a destrămat, iar în ţările din estul Europei, comunismul a intrat în istorie. CIO a mărit numărul sporturilor şi probelor la J.O.de iarnă fiind introduse 11 noi probe ceace a făcut ca numărul probelor să ajungă la 57. Delegaţia României a cuprins 23 de sportivi, înscrişi la 5 sporturi şi 36 de probe şi după multe ediţii s-au obţinut primele 4 puncte prin locul 4 la sanie 2 persoane (Ion Apostol-Liviu Cepoi) şi locul 6 al braşovencei Mihaela Dascălu la 1000 metri patinaj viteză. Nici ştafeta  feminină de biatlon 3x7,5 km,  formată din Mihaela Cârstoi, Ileana Hanganu şi Adina Şotropa, nu a dezamăgit, clasându-se pe 13. Bobul de 4 persoane nu s-a mai clasat între primele 10 locuri, terminând pe locul 20 iar actualul antrenor şi comentator sportiv Marius Negrea a terminat la patinaj artistic pe locul 26. Primul schior alpin, Mihaela Fera a terminat departe pe locul 29 la slalom special. Germania unificată a dominat clar întrecerile fiind pe primul loc în ambele clasamente cu 181 puncte şi 26 nedalii.