HANDBAL

Junioarele 2 şi junioarele 5 de la Transilvania confirmă sezonul bun

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 23 mai 2018

La capătul unui sezon excelent, handbalistele junioare II  (foto sus) de la ACS Transilvania Braşov, antrenate de Mariana Tîrcă, au obţinut locul 2 la turneul semifinal de la Târgu-Neamţ şi şi-au confirmat prezenţa în cadrul competiţiei finale de la Comăneşti (30 mai – 3 iunie).
Braşovencele au câştigat fără drept de apel grupa F, înregistrând trei victorii, 30-14 cu Rapid Bucureşti, 30-14, cu CS ART Galaţi, 32-1,6 cu CSS Petroşani şi o înfrângere cu CSS Bucureşti, 18-23. De pe locul 2, braşovencele intră în cea mai echilibrată grupă a turneului final, alături de: CSM Bucureşti, Chimia Râmnicu-Valcea şi CSS Tulcea.
„Le felicit pe fete pentru faptul că ne-am calificat la turneul final. Elevele mele au dat dovadă de  atitudine şi dăruire şi s-au completat reciproc într-un mod lăudabil. Ne gândim să abordăm fiecare meci serios, de la turneul final. Este o grupă echilibrată, în care orice e posibil. Echipele au practic un nivel valoric ridicat şi apropiat. Vom merge pas cu pas, iar primul meci e cel mai important. Un lucru bun este că nu avem accidentari la lot şi că ne putem baza pe toată echipa”, a declarat antrenoarea junioarelor II de la ACS Transilvania Mariana Tîrcă.
Colegele mai mici (foto jos), antrenate de Alina Sorodoc şi Cristian Flilip au câştigat grupa A a fazei semifinale din cadrul Campionatul Naţional de Minihandbal – feminin, care a avut loc la Baia Mare în acest wekend. Micuţele braşovence au câştigat grupa din care au mai făcut parte CS Phoenix Baia Mare, CS Atletik Satu Mare şi CS Zetea, pierzând cu Corona Braşov finală de clasament.
Turneul final va avea loc la Râmnicu Vâlcea, în perioada 30 mai – 3 iunie.