Publicat la 30 iulie 2014

România - Croaţia  28-22 (12-12)
Sala sporturilor din Strumica, spectatori: 350
România: Maria Roşca, Mădălina Ion - Bianca Bazaliu 8, Cristina Laslo 5, Alina Ilie 4, Daîniela Orban 4, Alexandra Carasol 4, Lorena Ostase 2, Florenţa Ilie 1, Andreea Taivan, Oana Bucă, Dana Abed-Kader, Iulia Andrei, Ruxandra Dindiligan, Maria Craiu, Sonia Vasiliu. Antrenor, Aurelia Roşca.

În Macedonia, au continuat meciurile din  optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal pentru junioare U 18, în care reprezentativa tricoloră s-a confruntat cu formaţia  Croaţiei, una din echipele cu pretenţii ale acestei ediţii de campionat. După un meci deosebit de disputat în care valoarea jucătoarelor tricolore şi-a spus cuvântul obţinând o victorie deosebit de importantă care o propulsează în sferturile de finală, la poarta careului de aşi. Croatele au început mai bine şi în minutul 8 au condus cu 4-1 pentru ca după alte 7 minute de joc româncele să treacă la conducere cu 10-8.
La pauză, s-a intrat la cabine cu un scor egal, 12-12, ceea ce amâna  deznodământul pe partea a doua a jocului. Într-un  final  de meci animat  în minutul 41, tricolorele  aveau patru goluri avans, 18-14 şi mai bine pregătite au gestionat bine ultimile minute obţinând o victorie deosebit de preţioasă cu 28-22. Din nou, Bianca Bazaliu s-a dovedit cea mai eficace jucătoare prin cele 8 reuşite. Astăzi, de la ora 13:00, tricolorele se vor confrunta în sferturile de finală  cu echipa Olandei care a produs surpriza de a învinge echipa Ungariei cu 22-21. O victorie logică după valoarea lotului ar propulsa echipa României în careul de aşi ai campionatului.
Rezultatele din optimile de finală ale campionatului: Ungaria - Olanda 21-22 (12-11), Germania - Portugalia 40-39 (4-3,8-8,12-11), Suedia - Rusia 21-25 (9-17), Muntenegru - Argentina  31-22 ((13-8), Norvegia - Brazilia  26-29 (12-16), Coreea de Sud - Japonia  42-34 (22-12), Danemarca - Franţa 33-22 (17-14).