FOTBAL JUVENIL - NAŢIONALĂ

Kids Tâmpa a avut doi jucători în dubla Moldova-România – Under 15

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 27 noiembrie 2017

Reprezentativa Under 15 a României a disputat două meciuri amicale în faţa Moldovei (22 şi 24 noiembrie), la Centrul de Pregătire al Selecţionatelor Moldovei de la Vadul lui Vodă.
Au fost primele partide internaţionale ale tricolorilor U15, născuţi începând cu 1 ianuarie 2003, ei reuşind să învingă în ambele întâlniri, cu 3-1 şi 4-0.
Echipa braşoveană ACS Kids Tâmpa a avut doi reprezentanţi la această acţiune, Sergiu Pârvulescu  (foto sus, în roşu, numărul 2)  în naţionala României şi Vadim Covalciuc (foto jos - în albastru, numărul 16) în cea a Moldovei.
În primul joc, Sergiu Pârvulescu a fost integralist, în timp ce Vadim Covalciuc a evoluat în prima repriză.

În cel de-al doilea joc, Sergiu Pârvulescu a fost titular şi a fost înlocuit în minutul 61, reuşind o pasă de gol, în timp ce Vadim Covalciuc a intrat la pauză, fiind protagonist la toate cele patru ocazii de gol ale Moldovei, la una ratând în situaţie de unu contra unu cu portarul, iar la celelalte trei pasând pentru situaţii similar ale colegilor săi.
În reprezentativa României a evoluat în ambele meciuri şi Nicolas Popescu, fiul fostului mare international Gică Popescu.