Editia 8174 - 02 mai 01:38

FOTBAL – LIGA 3

Kids Tâmpa – Corona, liderul se impune la limită, din penalty

Publicat la 09 noiembrie 2020

CSM Corona a câştigat partida din deplasarea scurtă, de pe stadionul ICIM, în faţa celor de la ACS Kids Tâmpa, scor 1-0 (1-0), în etapa a noua a Ligii a 3-a, ultima a turului de campionat. Unicul gol al meciului a fost înscris de Alin Damian, dintr-un penalty uşor acordat, obţinut tot de el, în urma unui duel cu Rareş Sburlea.
Corona a controlat jocul din punct de vedere al posesiei şi chiar şi al ocaziilor de poartă, puştii Tâmpei arătând ceva mai puţin curaj în ofensivă faţă de etapa trecută, când au întâlnit echipa de pe locul secund, CS Blejoi.
„A fost un joc echilibrat, cu momente încrâncenate, cauzate, poate, şi de starea terenului. Experienţa jucătorilor importanţi ai Coronei a făcut diferenţa. Suntem la finalul unui tur în care am văzut cam care a fost impactul Ligii a 3-a asupra tinerilor noştri jucători. Unii au înţeles care e diferenţa, alţii mai au de lucrat. Sperăm să reglăm mai multe aspecte în pauza de iarnă şi să avem în partea a doua a sezonului rezultate mai bune. Până atunci, avem un meci greu, cu Sepsi 2, care va beneficia, cu siguranţă, de jucători de la prima echipă, fiind săptămână de pauză în Liga 1”, a spus Nicolae Văduva, unul dintre antrenorii Tâmpei. „Am arătat determinare în joc, nu pot spune că ne-am exprimat rău, dar a contat plusul de experienţă al adversarilor. Cred că putem vorbi şi de o greşeală de arbitraj la penalty. Vom lucra mult, atât fizic cât şi tactic, în această iarnă şi sunt convins că vom arăta bine”, a completat şi celălalt tehnician al „alb-albaştrilor”, Ciprian Anghel.
La finalul partidei, antrenorul Coronei, Călin Moldovan a declarat că partida a fost aşa cum se aştepta. „Aşa cum am prevăzut, am avut în faţă o echipă foarte motivată, care s-a luptat pe toată perioada partidei să pună probleme. Pe lângă asta, a mai fost şi starea terenului, care a fost destul de moale iar pe noi acest lucru nu ne-a avantajat, însă una peste alta a ieşit bine şi asta e cel mai important acum. Îmi felicit băieţii că au înţeles ce le-am spus în aceste zile, şi anume că este nevoie să tratăm foarte serios acest joc, şi asta au făcut. Ne-am creat ocazii, am avut posesia, dar nu am reuşit să ne desprindem. Cu toate acestea, aşa cum am mai spus, cele trei puncte contează şi ne bucurăm că am reuşit să terminăm turul pe prima poziţie. Mai avem de jucat un meci din retur, săptămâna viitoare, iar apoi urmează pauza competiţională”, a spus tehnicianul Coronei.
Kids Tâmpa va juca vinerea viitoare (ora 14.00) pe teren propriu cu Sepsi OSK 2 Sfântu Gheorghe, în etapa a zecea, prima a returului, iar Corona va întâlni sâmbătă (ora 14.00), pe KSE Târgu Secuiesc, în deplasare, pentru ca apoi Liga a 3-a să între în pauza de iarnă.