La o secundă de o victorie spectaculoasă

Corona Braşov - CSM Bucureşti 26-28 (24-24, 9-14, 2-4)
Sala Sporturilor ''D.P.Colibaşi''. Spectatori:1200
Corona: Denisa Dedu (A. M. Mârcă, Oana Hossu) - Laura Chiper 8, Cristina Zamfir 5, Camelia Hotea 3, Mihaela Briscan 3, Aurelia Brădeanu 2, Andreea Pricopi 1, Nicoleta Tudor 1, Oana Apetrei 1. Antrenori: Bogdan Burcea - Dumitru Berbece.
CSM Bucureşti:  Mayssa Pessoa (Alina Iordache) - Carmen Martin 5, Linea Torstenson 4, Paula Rodrigues 3, Franca Da Silva 3, Oana Manea 4, Denise Fachinelor 2, Iulia Curea 1, Iryna Glibko 1, Ekaterina Vetkova 1, Cristina Vărzaru, Patricia Vizitiu. Antrenor: Mette Klitt.
Arbitri: Diana Florescu (Piteşti), Anamaria Stoia (Bucureşti).

Sala Sporturilor de la poalele Tâmpei a găzduit primul meci din semifinalele campionatului feminin de handbal, în care gazdele de la Corona au fost foarte aproape de o victorie deosebit de importantă în faţa echipei multinaţionale cu pretenţii la adjudecarea titlului de campioni. Două secunde le-au despărţit de această victorie pentru că jucătoarele de sub Tâmpa ar fi meritat-o.
Bucureştencele au început mai bine partida, cu avantaj pe tabelă în min. 6 aveau 3-1. După ce au trecut momentele de emoţie, rulmentistele au echilibrat jocul, au început să recupereze, dar diferenţa a rămas pe întreaga primă repriză la 2 şi 3 goluri: 3-6, 5-8, 7-9 şi la cabine s-a intrat cu o diferenţă de patru goluri, 9-14.
Repriza secundă a avut o altă faţă a jocului, când rulmentistele descătuşate de amintitele emoţii au reuşit să se apropie de mai experimentatele lor adversare, ajungând ca în min. 41, Chiper să înscrie golul care le-a apropiat la o singură lungime, 17-18. În timp ce braşovencele erau de data aceasta dezinvolte, Denisa făcea minuni în poartă, Laura Chiper făcea spectacol şi înscria gol după gol, secondată de Cristina Zamfir şi celelalte colege. În min 44, braşovencele egalează la 18, iar atunci când mai erau 15 minute de joc elevele lui Bogdan Burcea au trecut la conducerea jocului, 19-18, conducere pe care nu au lăsat-o până la final. Rulmentistele îşi văd de joc, multinaţionala echipă bucureşteană face faţă cu greu atacurilor nemiloase ale gazdelor care în min. 51 au două goluri avans, 21-19. În min. 53, Nicoleta Tudor este eliminată fără un motiv concret, eliminare care se repetă în min. 59, atunci când trece pe banc şi Cristina Zamfir. În poartă Denisa Dedu face minuni, ajungând la un procent de 52 %. În min. 60, Curea reduce din diferenţă, iar cu 3 secunde înainte de final Fachinelo egalează la 24-24.
La aruncările de departajare, bucureştencele au marcat de patru ori prin Torstenson, Carmen Martin, Grivco şi Vărzaru, pe când gazdele au marcat numai prin Brădeanu şi Apetrei.
După felul în care braşovencele au evoluat în acest meci, meritau cu prisosinţă victoria, care dacă vor lăsa emoţiile la vestiar în meciul următor ar putea să-l realizeze.
Meciul al doilea se va disputa în sala Polivalentă, din Bucureşti, sâmbătă de la ora 18:00, când poate că rulmentistele îşi vor demonstra din nou valoarea şi vor putea egala situaţia calificării.