Editia 8174 - 02 mai 03:51

FOTBAL - LIGA 2

Liderele celor două serii şi-au păstrat poziţiile

Publicat la 24 noiembrie 2014

Runda a XIV-a a păstrat în fruntea celor două serii liderele FC Voluntari şi ACS Poli Timişoara. Formaţia ilfoveană are un avantaj substanţial de 7 puncte faţă de urmăritoare pe când timişenii după egalul cu echipa vâlceană au un avantaj redus de patru puncte. În cele două serii nicio echipă nu a câştigat în deplasare. Dacă în prima serie estică au fost cinci victorii ale gazdelor şi o remiză, în cea de-a doua o singură victorie a fost a gazdelor, aceea a Unirii Tărlungeni cu echipa din Caransebeş şi 4 egaluri. În prima serie Unirea Slobozia a câştigat meciul cu Năvodari în cel de-al patrulea minut de prelungire, iar sucevenii au întors soarta meciului cu Brăila în două minute, 84 şi 86, care le-au permis urcarea pe podium. În seria vestică, liderii din Timişoara au obţinut primul egal pe teren propriu în compania echipei vâlcene, iar în derby-ul podiumului, Reşiţa a pierdut două puncte cu echipa din Mioveni. Unirea Tărlungeni a realizat cea de-a cincea victorie din campionat păstrându-şi poziţia cincea cu şanse mari de a rămâne pe un loc de play-off.

Rezultatele complete ale rundei a XIV-a
Seria I-a estică: Unirea Slobozia - Săgeata Năvodari 3-2 (1-2), Jianu (7 şi 90+4), Stan (73)/Chiţu (22), Ganea (36-pen.), Rapid-CFR Suceava - CF Brăila 2-1 (0-1), Sfrijan (86), Semeghin (88)/ Dima (38); Academica Argeş Piteşti - Farul Constanţa 2-0 (0-0), Rusu (47), Popovici (52); FC Voluntari - Gloria Buzău 5-1 (3-0), Bălan (3), Roşu (35)Voduţ (40), Călinţaru ((59), Rădoi (82)/Pantele (48); SC Bacău - FCM Dorohoi 2-0 (1-0), Vraciu (36), Ungureanu (80); CS Berceni - CS Baloteşti 1-1 (1-0), C. Mihai (45+1)/Mande (53).
În clasament conduce FC Voluntari cu 34 de puncte, urmată de Academica Argeş 27, CFR Suceava 25 şi Năvodari 24.
Următoarea etapă, 29 noiembrie, ora 11: CS Baloteşti - Unirea Slobozia (în tur 0-4), Săgeata Năvodari - CFR Rapid Suceava (2-2), CF Brăila - ACS Bacău (1-1), FCM Dorohoi - Academica Argeş Piteşti (0-2), Farul Constanţa - FC Voluntari (1-5), Gloria Buzău - ACS Berceni (2-4).
Seria II-a vestică: Metalul Reşiţa - CS Mioveni 1-1 (1-1), Manole (21)/Ayza (9); Olimpia Satu Mare - Fortuna Poiana Câmpina 1-1 (0-0), Boştină (58)/Heil (90+2); FC Bihor Oradea - Şoimii Pâncota 0-0; ACS Timişoara - CSM Rm. Vâlcea 0-0; Unirea Tărlungeni - FC Caransebeş 2-1 (1-1), Marcăş (4), Elek (70) / Himcinschi (31). FC Olt Slatina a stat.

11. Caransebeş   13    1    3    9    9-23    6

Etapa următoare: CSM Rm.Vâlcea - Metalul Reşiţa (în tur 0-2), CS Mioveni - FC Bihor Oradea (1-0), Şoimii Pâncota - Olimpia Satu Mare (1-3), Fortuna Poiana Câmpina - FC Olt Slatina (1-1), FC Caransebeş -ACS Poli Timişoara (1-2). Unirea Tărlungeni va sta.