Editia 8171 - 26 apr 08:22

MINIFOTBAL

Liriada Râșnov, vicecampioană europeană la minifotbal

Publicat la 11 sepembrie 2018

Ionuţ Pârvu şi Ionel Ganea au fost vedetele echipei la turneul final din Slovenia, ultimul reuşind să marcheze de zece ori

Liriada Râşnov a fost una dintre cele trei reprezentante ale României în Liga Campionilor pentru Seniori, competiţie de minifotbal care s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute la Terme Catez, în Slovenia.
Formaţia ale căror vedete au fost Ionel Ganea, Ionuţ Pârvu şi Florin Petruş a terminat turneul pe locul al doilea, după ce a fost învinsă în finală de FC Moskvich, scor 1-5, pentru ruşi evoluând şi foştii internaţionali Aleksandr Mostovoi şi Oleg Romantsev.
În grupe, Liriada a trecut cu 3-2 de Kasakhstan Old Boys şi a pierdut cu FC Corado (Ungaria), scor 0-1, trecând apoi de maghiarii de la FC Materplast (5-1), în sferturi, respectiv de slovenii de la KMN Meteorplast, la penalty-uri, după 3-3 în timpul regulamentar.
Ionel Ganea a reuşit nu mai puţin de 10 goluri, fiind devansat de un jucător din Kazahstan în clasamentul golgheterilor.
„A fost o experienţă frumoasă şi o performanţă, cu siguranţă, greu de egalat. România a avut trei echipe în competiţie, datorită coeficientului bun. Formaţiile s-au calificat pentru Slovenia în urma Campionatului Naţional de la Piatra Neamţ. Sperăm să ducem mai departe această treabă, mai ales că domnul Zaharie Marghiloman Stoica, sufletul acestei echipe, este un om foarte dedicat”, a spus Viorel Morari, managerul echipei de old boys Liriada Râşnov.
În competiţia clasică, la care au participat jucători de orice vârstă, România a avut 8 echipe, patru ajungând în semifinale. Campioana ţării, MAV Sports Timişoara, a câştigat finala mică, 2-1 după lovituri de departajare cu Coriolan Bacău, iar în finala mică Juventus Sibiu a trecut de Tazmannschaft Bucureşti.