Editia 8166 - 19 apr 16:12

HOCHEI

„Lupii” au cedat de două ori în faţa Gheorgheniului

Publicat la 29 februarie 2016

ASC Corona 2010 Braşov – Progym Gheorgheni 2-4 (0-1, 2-1, 0-2) ASC Corona 2010 Braşov - Progym Gheorgheni 4-5 ot (3-0, 0-1, 1-3, 0-1)

Echipa de hochei Corona Braşov a cedat surprinzător, de două ori, în partidele disputate în faţa celor de la Progym Gheorgheni şi, practic, au ratat şansa de a intra în lupta pentru locul 2 cu Dunărea Galaţi. În primul joc disputat, oaspeţii au deschis scorul norocos, în prima repriză şi s-au desprins, la 2-0, în startul părţii secunde. Totuşi, Árpád Mihály şi István Sprencz au readus egalitatea pe tabela de marcaj şi speranţele pentru o victorie au renăscut. Numai că, în repriza a treia, braşovenii s-au întrecut în ratări, iar oaspeţii au replicat tăios şi au trecut din nou în avantaj. Apoi, în ultimul minut, fără portar, braşovenii au încasat şi golul 4. Deşi în următorul meci „lupii” au cedat din nou, a existat şi un lucru pozitiv, anume punctul ce asigură şi matematic calificarea în play off. Deşi au condus cu 3-0 după prima repriză (goluri Daniel Trancă,  Ottó Biró şi Ievgen Pysarenko), braşovenii s-au jucat cu ocaziile imense în repriza a doua, pentru ca, pe final, portarul Rajmond Fülöp să se accidenteze şi să fie nevoit să părăsească poarta. Apoi, în ultima treime, oaspeţii au revenit, de la 1-3, la 4-3 şi doar un şut plasat al lui Molnár Zsolt a dus meciul în prelungiri. Din păcate, cei care au marcat „golul de aur” au fost cei din Gheorgheni, care, cu aceste 2 puncte, încă mai speră. „Am jucat bine în primele două reprize, până s-a accidentat portarul nostru, după care parcă s-a rupt firul. Gheorgheniul şi-a revenit bine şi a reuşit să-şi fructifice şansele spre deosebire de noi. E bine că am dat şi acest gol de egalare cu 8 secunde înainte de finalul reprizei a treia. Este inadmisibil să facem astfel de greşeli cum s-a întâmplat la faza de 4 contra 3. Cele două puncte merg binemeritat la Progym. Mai avem două meciuri cu Sportul Studenţesc şi două cu Steaua Bucureşti după care urmează playofful. Trebuie să învăţăm din greşeli, să ne pregătim şi să facem totul bine pentru a ajunge cât mai departe”, a declarat Otto Keresztes, antrenorul echipei Corona Braşov.