HOCHEI

„Lupii” au învins la MAC Budapesta după lovituri de departajare

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 29 decembrie 2016

Corona Wolves a reuşit victoria deşi a fost condusă în trei rânduri de formaţia gazdă

Echipa de hochei Corona Wolves Braşov a început seria de trei meciuri pe care le are de disputat în Ungaria în acest final de an cu o victorie obţinută după loviturile de departajare. „Lupii” au câştigat cu 4-3 (2-2, 1-1, 0-0, 1-0) în faţa celor de la MAC Budapesta, rezultat în urma căruia îşi consolidează poziţia a patra în clasamentul Ligii MOL, cu 56 de puncte în 32 de meciuri. În prima repriză a meciului de marţi seară, gazdele au deschis scorul prin Nagy, braşovenii au egalat prin Klempa, iar apoi maghiarii au trecut din nou în avantaj prin Booras, pentru ca acelaşi Klempa să stabilească rezultatul cu care s-a intrat pentru prima dată la cabine. În a doua parte acelaşi Booras a adus din nou pe MAC în avantaj, pentru ca apoi MC Gregor să egaleze din nou situaţia pentru formaţia lui Martin Lacroix. Nici în ultima repriză regulamentară, nici în cea de prelungiri nu s-a mai marcat, astfel că învingătoarea a fost stabilită la loviturile de departajare, golul victoriei pentru Corona fiind semnat de acelaşi Klempa, aflat într-o formă foarte bună. Ultimele două jocuri pentru „lupi” din acest an se vor disputa joi, de la ora 19.30, cu Fehervar şi vineri, de la ora 19.00, cu Dunaujvaros.