,,Lupii” au luat trei puncte în ultima secundă!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 02 februarie 2015

Corona Braşov Wolves – Ferencvarosi TC 3 – 2 (1-0; 0-0; 2-2)

,,Lupii” au luat trei puncte în  ultima secundă!

Penultimul meci al Coronei Braşov Wolves, în sezonul regulat al Ligii Mol, a adus în calea ,,lupilor” o echipă motivată, care avea nevoie de victorie, singura variantă pentru a continua lupta de calificare în play-off. Este vorba despre Ferencvaros, echipă pe care ,,lupii” au învins-o ultima dată la ea acasă, cu 7-1. De data aceasta, miza meciului a fost deosebită doar pentru Ferencvaros, care a fost foarte aproape de a câştiga puncte mari la Braşov. Prima repriză a început însă excelent pentru Corona Braşov Wolves, ,,lupii” deschizând scorul după numai 31 de secunde de joc, prin golul marcat de Peter Klouda, la capătul unei faze spectacol, la care a mai contribuit şi Fodor Csanad (1-0). Apoi, repriza a curs clar în favoarea Coronei Braşov Wolves, care a jucat cu aplomb, ratând ocazii mari, inclusiv cu poarta goală! Repriza a doua a avut un singur moment de vârf, în min. 38:13, atunci când Martin Saluga a executat o lovitură de penalitate acordată ,,lupilor”, însă a ratat. Repiza a treia a adus spectacol, goluri şi suspans. Oaspeţii au egalat, în min. 55:01, după care, la numai un minut şi jumătate distanţă, Martin Saluga s-a revanşat, după ratarea din repriza a doua şi i-a adus din nou pe ,,lupi” în avantaj (2-1). Nu avea să fie scorul final, pentru că ultimele trei minute au adus evenimente notabile. Astfel, în min. 57:42, Ferencvaros a egalat încă o dată (2-2), apoi, cu un minut înainte de final, a avut o ocazie monumentală, jucătorul oaspeţilor ratând faţă în faţă cu Patrik Polc!  Şi cum ocaziile se răzbună ,,lupii” au ,,muşcat” decisiv, cu numai o secundă înainte de expirarea timpului regulamentar, atunci când Arpad Mihaly a închis scorul, cu un gol spectaculos (3-2). În acest fel, Corona Braşov Wolves îşi adjudecă toate punctele şi zădărniceşte speranţele echipei maghiare de a prinde play-off-ul.

Szakács Ferenc laudă Braşovul şi dă vina pe indisponibilităţi
,,Felicit echipa Braşovului pentru victorie, ajucat foarte bine şi e o echipă complexă. Are trei linii foarte bune şi jucători valoroşi. Noi trebuia să câştigăm toate cele trei puncte, dar, din păcate, am avut trei jucători indisponibili. Am avut o prima repriză în care am fost dominaţi, apoi, în repriza a doua am reintrat în joc, având mai multe ocazii. Ne pare rău după ocazia din ultimul minut, când puteam câştiga, dar am ratat faţă în faţă cu portarul advers. Apoi am pierdut şi astfel am ieşit din cursa calificării în play-off”, a declarat Szakács Ferenc, antrenor lui Ferencvarosi.

Pe Andersson îl bucură victoria, nu şi jocul
„Am avut nevoie doar de un singur gol în seara asta pentru a acumula cele 3 puncte, şi acest lucru s-a întamplat cu doar o secundă înaintea expirării timpului regulamentar. În mod normal nu trebuie să ajungem în astfel de situaţii, mai ales când ai avut atâtea ocazii de a înscrie cum am avut în prima repriză. În mod normal când joci cum am făcut-o noi în seara asta şi ratezi cu atâta uşurinţa, pierzi meciul. Vreau să menţionez că nu prea mi-a placut cum au abordat meciul atacanţii noştri centrali în momente cheie, dând prea multe pase greşite. Am jucat în această seară contra unei echipe puternice care a avut motivaţia necesară să caştige această partidă. Dar după cum ştim prea bine, nu e prima oară când un meci de-al nostru se decide în ultimele secunde”, a spus la rândul său, Jerry Andersson, antrenorul Coronei.