HOCHEI

„Lupii” au pierdut dramatic accesul în finala Cupei

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 23 decembrie 2016

Echipa de hochei Corona Braşov Wolves a pierdut calificarea în finala Cupei României, competiţie ce se desfăşoară în aceste zile la Braşov. Elevii canadianului Martin Lacroix au învins lejer, miercuri, pe Sportul Studenţesc (26-2), însă au pierdut jocul decisiv din Grupa B, derby-ul cu HC Miercurea Ciuc, scor 1-2 (0-0, 0-2, 1-0). După o primă repriză albă, ciucanii au marcat de două ori în partea a doua a jocului, iar braşovenii au revenit în joc prin golul lui McDonald, reuşit cu doar patru minute înainte de ultimul fluier al partidei. Deşi au încercat egalarea cu toate forţele, „lupii” s-au văzut nevoiţi să se recunoască învinşi, Miercurea Ciuc reuşind calificarea în finala Cupei României. În grupa A, aseară s-a disputat partida dintre Steaua Bucureşti şi Dunărea Galaţi, terminată cu victoria moldovenilor, scor 6-3. În primele două zile, Progym Gheorghieni învinsese Steaua (12-2), iar Dunărea Galaţi trecuse de harghiteni (6-2), astfel că Dunărea este echipa care va juca în finala de vineri seară (ora 19.00) împotriva lui HC Miercurea Ciuc.