Editia 8171 - 26 apr 07:26

„Lupii” joacă în fața propriilor fani două meciuri din „sferturile” Ligii Mol, cu Debrecen

Autor:

Publicat la 17 februarie 2017

Conducătorii de la Corona Wolves au facut apel pentru ca unul din cele două meciuri disputate in Ungaria sa fie rejucat

Sambata si duminica, de la ora 18.30, „lupii” Brasovului vor fi in fata propriilor sustinatori, pentru doua meciuri contand pentru prima faza a play-off-ului Ligii Mol. Dupa ce echipa brasoveana a realizat un scor bun in deplasare, 1-1 la general, cu Debrecen, cele doua formatii se vor intalni din nou, de data aceasta la Brasov. „Primul meci nu a fost unul bun pentru noi. Ca sa fiu sincer, a fost un meci care a debutat cu mari frustrari din partea noastra, care ne-au facut sa ne pierdem concentrarea. Apoi a urmat un lant de penalizari care ne-a afectat psihic si mai mult decat eram si cam asta a fost. Nu am jucat un meci bun, Debrecen a fost o echipa mult mai concentrata decat noi si a castigat meciul in final. Al doilea meci a fost diferit, am intrat pe gheata motivati sa aratam ca tot ce a fost cu o seara inainte, nu ne-a reprezentat si am reusit sa facem un meci total opus primului. Am avut un meci greu dar nu ne-am pierdut concentrarea si am reusit sa castigam. In urmatoarele doua meciuri de acasa vom facem la fel, vom incerca sa ne pastram jocul inteligent, sa nu ne pierdem moralul bun si sa ramanem concentrati. Intai pregatim meciul de mine, al treilea, le luam pe fiecare in ordinea lor. Vom pastra aceleasi linii, aceiasi jucatori. In afara de Yemelianenco si de Biro Gergo, care momentan sunt accidentati, restul jucatorilor sunt in forma. Plus ca, in aceste doua meciuri, avem avantajul ghetii de acasa dar si a publicului care, cu siguranta, va fi prezent in numar mare sa ne sustina”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brasov Wolves

Presedintele sectiei de hochei de la Corona Brasov, Emilian Cernica, a facut cunoscut faptul ca, dupa primul meci jucat de echipa pe care o conduce la Debrecen, s-a formulat un apel catre Liga Mol, directionat ulterior catre Federatia Internationala. Principala solicitare a acestui apel este o litera din regulamentul Ligii Mol care prevede ca, daca un meci nu incepe in 30 de minute de la ora oficiala, din cauza absentei arbitrilor, partida respectiva se poate rejuca. „Am simtit inca de la inceputul sosirii noastre la Debrecen, o atmosfera ostila, care ne-a lasat un gust amar, noua, celor din delegatia Brasovului. Totul a culminat cand am asteptat minute in sir aparitia arbitrilor slovaci, care, chipurile, fusesera delegati sa conduca aceasta partida. In realitate, impresia mea este ca a fost o strategie bine pusa la punct, premeditata, pentru ca gazdele sa isi ia toate masurile de siguranta in favoarea lor, inaintea unei partide importante. Cum arbitrii slovaci nu s-au prezentat la meci, asa cum ne-am inteles, gazdele au delegat o brigada de arbitri amatori, din orasul maghiar, care se aflau la meci. Ulterior, am aflat ca arbitrii slovaci nici nu trebuiau sa vina la acel meci, asa cum ne intelesesem la ultima sedinta a Ligii Mol. Noi nu dorim sa castigam la masa verde, ci doar invocam acel articol de regulament, care ne permite rejucarea meciului”, a precizat Cernica.

Meciurile de la Brasov, vor fi conduse sambata de arbitri centrali slovaci iar duminica, de arbitri centrali sloveni.