HANDBAL MASCULIN - C.M. QATAR

Marea surpriză a mondialelor, calificarea Qatarului în finală

Publicat la 02 februarie 2015

Qatar - Polonia 31-29 (16-13)

De-a lungul celor 24 ediţii ale turneelor finale ale Campionatului Mondial de handbal masculin s-au produs de fiecare dată unele surprize dar surpriza acestei ediţii întrece orice închipuire. Gazdele din Qatar, care au organizat impecabil această ediţie şi-au propus din  start să atingă semifinalele întrecerii şi iată că au reuşit mai mult.Cu o formaţie din care făceau parte 10 jucători naturalizaţi, echipa gazdă a trecut de fiecare dată surprinzător în faza următoare. Când s-a ajuns în sferturi şi se confrunta cu mult mai galonata formaţie a Germaniei, fostă campioană mondială nimeni nu-i dădea nici o şansă şi totuşi nemţii au plecat acasă. În semifinală s-au confruntat cu Polonia, care avea la activ o prezenţă în finală şi alte două medalii de bronz. S-a spus şi de data aceasta, gata până aici a fost drumul gazdelor. Totuşi, după ce în primele 20 de minute polonezii au fost la cârma jocului, asiaticii au trecut la conducere pe care nu au mai lăsat-o până la final, realizând cea mai mare surpriză a ediţiei prin victoria  cu 31-29 (16-13).Este pentru prima dată în istoria de 77 de ani ai campionatului mondial când o finală de campionat nu se dispută între două echipe de pe bătrânul continent.

După o pauză de o ediţie, francezii revendică titlul
Franţa  -  Spania  26-22 (18-14)
În cea de-a doua semifinală s-au întâlnit ultimele două campioane mondiale, Franţa, posesoare a patru cupe mondiale şi Spania, campioana în exerciţiu, câştigătoare a două ediţii de campionat mondial. Dacă francezii au pierdut un singur punct în meciurile anterioare semifinalei, egal cu Islanda, Spania a mers din victorie în victorie. Se anunţa un duel deosebit de atractiv şi aşa a fost. Meciul a fost unul la dispoziţia francezilor,  care au dominat întreaga partidă, conducând permanent, 10-7 (min. 13), 18-14 la pauză. Au avut şi unele scăderi de ritm când ibericii au revenit la un gol, 19-18 sau 22-21, dar Karabatici et CO au revenit şi şi-au trecut în cont o victorie  clară cu 26-22 (18-16).
În meciuri de clasament s-au realizat următoarele rezultate: Locurile 7-8, Germania - Slovenia 30-27 (16-14); Locurile 5-6: Danemarca - Croaţia 28-24 (13-8).