Meci spectaculos, chiar dacă amical, cu goluri şi răsturnări spectaculoase

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 14 februarie 2014

Gloria Bistriţa  -  Unirea Tărlungeni  4-3 (2-0)
Au marcat: Polgar (9), Bucur (44), Curtuiuş (68), Colţ (87)/ Elek (50-pen.şi 52), Brujan (55).
Unirea: Nagy (46 Stamatin)- Dobrea (61 Vlăsceanu), Şerban (76 Tatarciuc ), Tatarciuc (46 Cristea), Dumbravă (61 Iaru)- Brujan (61 Marcăş), Antoche- Postolache, Liviu Nicolaie, Sorin Marin (61 Pop)- Antal (46 Elek). Antrenor, Laszlo Balint.

A fost un test deosebit de reuşit şi prin faptul că s-a jucat pe un teren cu iarbă, deosebit de bun. A fost un meci cu multe erori în defensivă, capitol la care conducerea tehnică mai are încă de lucru. Bistriţenii au condus la pauză, 2-0 pentru ca la reluare în zece minute, „uniriştii” să refacă şi să preia conducerea. Pe final, gazdele s-au impus înscriind încă de două ori.
După consumarea meciului, antrenorul Laszlo Balint s-a declarat mulţumit de test, dar ştie că mai are încă de lucru: „Au fost şi momente bune în jocul nostru, însă am suferit în faza defensivă şi persistăm în continuare în a face greşeli copilăreşti, neforţate, în care oferim practic cadouri adversarilor. Este adevărat că mai avem  timp să punem la punct detalii tactice. Cu toate acestea este îngrijorător că luăm multe goluri, majoritatea cu mare uşurinţă. M-a bucurat reacţia echipei din debutul  reprizei secunde când am înscris trei goluri în primul sfert de oră, dar spre sfârşit am suferit  din cauza faptului că am fost nevoit să improvizez din lipsa de soluţii pe zona fundaşilor centrali. Să nu uităm de plecarea inopinantă  a lui Cardoş şi de indisponibilitatea lui Radu Barbu, care se speră să fie apt măcar pentru prima etapă”.