Meci spectaculos la final de sezon regulat

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 03 februarie 2015

Corona Braşov Wolves – HC Nove Zamky 5-4 (3-3; 0- 0; 2-1)

Finalul sezonului regulat al Ligii Mol a adus spectacol pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov. Încheierea au făcut-o Corona Braşov Wolves şi Nove Zamky, echipele clasate pe locurile 4, respectiv, 3 în clasamentul Ligii Mol. A rezultat un meci spectacol, cu multe goluri şi ocazii mari, disputat în viteză şi încheiat cu o victorie superbă a echipei braşovene: 5-4 (3-3, 0-0, 2-1). Prima repriză fost foarte productivă, din moment ce s-au marcat nu mai puţin de şase goluri. Scorul a evoluat astfel: 0-1, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 3-3. Golurile Coronei Braşov Wolves au fost marcate de Tivadar Petres (min. 7:18), Attila Imecs (min. 10:32) şi Arpad Mihaly (min. 11:56). După a doua repriză, disputată în ritm alert, dar fără goluri, a urmat a treia parte, productivă şi ea, în care ,,lupii” s-au detaşat la un moment dat la 5-3, prin golurile spectaculoase, înscrise de Jaroslav Obsut (splendidă realizare de la linia albastră) şi Csanad Fodor. Nove Zamky a încercat să ţină aproape şi a redus din handicap în min. 57:28 (5-4). Chiar dacă echipa slovacă a scos portarul în finalul partidei, scorul nu s-a mai modificat, astfel încât ,,lupii” au obţinut a doua victorie consecutivă, în finalul sezonului, care le conferă moral, pentru apropiatul play-off.

Oaspeţii au recunoscut superioritatea Coronei
„Nu sunt mulţumit de acest meci pentru că nu am jucat împreună ca o echipă, cum am făcut-o în meciurile anterioare. Acesta este motivul pentru care noi nu am fi meritat să câştigam. Am avut jucători care au muncit mult şi alţii care nu au muncit mai deloc. În această manieră nu poţi să nu munceşti în echipă şi să câştigi meciuri. Acum ne vom pregăti pentru meciurile următoare împotriva celor de la UJpest TE, deoarece sunt puternici şi au o primă linie periculoasă care poate face faţă oricărei echipe din Liga Mol”, a declarat după joc, Lubomir Hurtaj, antrenorul lui Nove Zamky.

Andersson e cu gândul la meciul de la Debrecen
„Cum am declarat anterior, ne-am pregătit din greu pentru aceste meciuri ca să intrăm în forţă în play-off. Dacă ieri am spus că nu am fost mulţumit de atacanţii noştri centrali, azi pot spune că au arătat o atitudine diferită şi m-au făcut să fiu mai mândru. În momentul în care am început să ne majorăm avansul faţă de echipa adversă, băieţii au început să arate o atitudine mai bună şi mai puternică pe gheaţă. Este drept, am avut câteva greşeli în defensive, dar am arătat că am învăţat din ele şi ele s-au diminuat pe parcursul jocului. Acum trebuie să ne păstrăm mentalitatea şi energia aceasta pozitivă, pentru că ne v-om înfrunta cu cei de la Debrecen şi ştim cu toţii că ei pot fi o echipă dificilă”, a spus la rândul său antrenorul Coronei, Jerry Andersson.