Editia 8171 - 26 apr 02:05

ASC CORONA 2010 BRAŞOV – STEAUA BUCUREŞTI 6-4 (1-1, 3-2, 2-1) ASC CORONA 2010 BRAŞOV – STEAUA BUCUREŞTI 5-4 SP (1-3; 2-0; 1-1; 0-0; 1-0)

Medalii de bronz pentru „lupi”

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 28 martie 2016

Corona Braşov a câştigat cele două partide de pe teren propriu, în finala mică a Ligii Naţionale de hochei şi a terminat sezonul pe locul al treilea

Hocheiştii de la Corona Braşov au câştigat cele două partide cu Steaua Bucureşti, de pe teren propriu şi au reuşit să îşi adjudece finala mică a Ligii Naţionale, profitând de situaţia de egalitate de după jocurile disputate în deplasare săptămâna trecută. Primul din cele două meciuri de la Braşov (vineri) a început practic cu golul adversarilor, marcat de Denys Zabludovskyi, care a finalizat o acţiune personală, însă replica braşovenilor a venit rapid, prin Biró Mátyás în minutul 5.59, după o greşeală în defensivă a steliştilor.
În a doua treime, câştigată de „lupi” cu 3-2, ambele echipe au punctat din superiorităţi numerice, prin Ottó Biró (de două ori) şi Árpád Mihály, pentru Corona, respectiv Andrei Butuchnov şi Ioan Timaru (pentru Steaua).
În ultima repriză, Mátyás Biró a „pus” 5-3 pe tabela de marcaj, dar Ievgen Iemilianenko a redus din handicap, menţinând suspansul în tribune.  Cu 39 de secunde înainte de final, Csanád Virág a stabilit scorul final. Sâmbătă seara, la capătul unui meci cu de toate, „lupii” Braşovului au învins Steaua cu 5-4, după şuturile de penalitate, şi au câştigat „bronzul” Ligii Naţionale de Hochei pe Gheaţă. „Sunt mândru de echipa mea, mai ales de jucătorii tineri. A fost un sezon foarte greu pe care l-am terminat pe podiumul campionatului”, a declarat Otto Keresztes, antrenorul echipei Corona Braşov Wolves.

Podium şi pentru echipele de juniori
În prima pauză a meciului, juniorii de la U-16 au intrat în posesia medaliilor de bronz (au învins, în finala mica, pe CSS Gheorgheni, cu 2-0), iar în cea de a doua pauză, echipa de U-18 a primit medaliile de argint (a pierdut în finala, cu 0-2, în faţa echipei CSS Miercurea Ciuc).

„Felicit proiectul 100% românesc”
”Felicit echipa din Braşov pentru acest sezon, pentru proiectul 100% românesc. Braşovenii au sacrificat un sezon din punct de vedere al rezultatelor, dar pe termen lung au de câştigat, deoarece au folosit tinerii jucători, care au crescut în valoare. Ceea ce a făcut Corona este un exemplu pe care toate cluburile din România ar trebui să-l urmeze”, a declarat Daniel Herlea, antrenorul echipei Steaua Bucureşti.