Editia 8166 - 19 apr 07:48

GIMNASTICĂ RITMICĂ

Medalii pentru micuţele sportive de la CSU, la o competiţie de gimnastică ritmică desfăşurată în capitală

Publicat la 11 mai 2016

Terzi Alla - locul 2, la exerciţiu fără obiect

Duminica trecută a avut cea de-a doua ediţie a Cupei Pro Aktiv (Bucureşti), turneu la care au participat peste 50 de gimnaste din capitală şi întreaga ţară, dar şi din Ruse (Bulgaria), Braşovul fiind reprezentat de elevele de la CSU. La categoria „Mica Gimnastă” (6 ani), sportivele braşovene Lipianu Anastasia şi Terzi Alla au obţinut locul  1 şi locul 2, la exerciţiu fără obiect, performanţe deosebite dacă ţinem cont de faptul că micuţele au participat doar pentru a doua oară la un concurs de gimnastică ritmică. Tot la această categorie, dar la grupa de vârstă 8 ani, Moldovan Felicia, participând atât la exercitiu fără obiect cât şi la cerc, a obţinut medalie de bronz, iar la individual compus medalie de argint. În proba de ansambluri, echipa formată din Moldovan Felicia, Lipianu Anastasia, Terzi Alla, Moldovan Valeria, Iancu Rebeca, Tescasiu Lea, Buzea Ilinca şi Duti Natalia au obţinut locul 3, aceasta fiind prima participare a braşovencelor în proba pe echipe.
Cele mai mici speranţe ale Clubului Universitar din Braşov se pregătesc pentru Campionatul Naţional de Copii, care va avea loc în perioada 27-28 mai la Ploieşti.
La categoria a IV-a (9-10 ani), echipa din Braşov a fost reprezentată prin Zaharia Carolina şi David Ioana, aceasta din urmă având o evoluţie de invidiat, cu 4 locuri 2 la individual compus, exerciţu fără obiect, cerc şi panglică. La exerciţul cu coarda a primit medalie de bronz. Cele două gimnaste se pregătesc pentru Campionatul Naţional, care va avea loc în perioada 1-3 iulie, la Arad.
De asemenea, ansamblul de la categoria IV-a a fost invitat pentru demonstraţie, la care au participat sportivele David Ioana, Zaharia Carolina, Panaite Riana, Barbulescu Briana, Zotoiu Larisa şi Ciurba Julia, antrenate de Alina Stratulat, Roxana Tincea şi însoţită de Simona Banciu, arbitru internaţional.