Medalii pentru sabrerii braşoveni, la Sofia!

Autor: Marian B.

Publicat la 08 noiembrie 2016

Medalii pentru sabrerii braşoveni,  la Sofia!

Capitala Bulgariei, a găzduit la finalul săptămânii trecute, o etapă de Circuit European U 17 de sabie, competiţie la care Braşovul a fost reprezentat de sportivii de la CSM şi Centrul Olimpic. În cele două zile de concurs, s-au prezentat la start 242 de sportivi  din 42 de ţări. Concursul pe echipe rezervat băieţilor, a revenit echipei România 1, în componenţa Rareş Ailincă (CSM Braşov), Răzvan Stănescu (CSS Slobozia), Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Vlad Grădişteanu (CS Duel).  În finală, România 1 a trecut cu 45-33 de Ucraina 3. Excelentă şi performanţa realizată de braşoveanul Andrei Păştin! Sportivul legitimat la CS Dinamo şi antrenat de Rareş Dumitrescu şi Marius Gălăţanu la Centrul Olimpic din Braşov, a obţinut medalia de bronz în concursul individual, în timp ce Rareş Ailincă a încheiat pe locul 8 ! În concursul individual rezervat fetelor, Sabina Martiş (CSA Steaua) a cucerit medalia de argint. Diana Creţu (CSM Braşov) a terminat pe locul 44 din cele 129 de sportive aliniate la start. Foarte bună a fost şi evoluţia echipei feminine a României, care  a cucerit medaliile de aur, după 45-44 cu Ucraina 1! Concursul de la Sofia rezervat cadeţilor, a fost deschis cu European Cup U14- Etropolski Cup. Ana Maria Botezatu (foto) (CSM Braşov) a fost la doar un pas de medalia de bronz: locul 5, după un parcurs fără greşeală pînă la asaltul pentru intrarea în careul de aşi! Vanessa Danciu (CSM Braşov) s-a clasat pe locul 15 din totalul celor 80 de sportive participante. Concursul a fost câştigat de Ilinca Pantiş (CS Riposta)
„Se vede că se lucrează bine cu copii din Centrul Olimpic de la Braşov, iar acest lucru este confirmat de rezultatele obţinute ! Până la urmă scopul acestui Centru Olimpic de la Braşov, este de a creşte sportivi pentru antrenorii loturilor de seniori ale României”, a declarat fostul vicecampion olimpic Rareş Dumitrescu, actualmente antrenor în cadrul Centrului Olimpic de la Braşov.
„Ana Maria Botezatu şi Vanessa Danciu au fost la primul lor concurs de acest nivel. Chiar şi în aceste condiţii s-au prezentat foarte bine la circuitul European de U 14,  ceea ce ne dă încredere că vom continua seria de rezultate bune. La circuitul European Cadeti U 17, sabreri braşoveni sau   prezentat foarte bine şi sper să calificăm 3 sportivi care se pregatesc la Braşov, în Centrul Olimpic, la Campinatele Europene şi Mondiale de anul viitor , fiecare ţară având rezervate  4 locuri”, a declarat şi Marius Gălăţanu, antrenor la CSM Braşov şi Centrul Olimpic de la Braşov. După concursul de la Sofia, sabrerii braşoveni vor avea doar câteva zile de pauză. Campionatul Naţional de sabie rezervat speranţelor, individual şi echipe (masculin, feminin) va avea loc la Râşnov, în sala de sport a şcolii generale nr. 3, la sfârşitul acestei săptămâni (10-13 noiembrie).