Minunea a ţinut doar o repriză, stegarii se îndreaptă spre o nouă retrogradare

FC Braşov – FCSB 2-3 (2-1)
Au marcat: Toşca (autogol - 13), Ţîră (29) / Tănase (16), Rusescu (69, 77).
FC Braşov: Mutu - Goian (Zomislic 80), Novakovic, Leko, Novak - Aganovic, Juric, Bencum - C. Ganea (Petriş 84), Constantinescu, Ţîră (L. Ganea 70). Antrenor: Adrian Szabo.
FCSB: Cojocaru - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Prepeliţă, Stanciu - Chipciu, Iancu (Breeveld 52), Tănase (Enceanu 74) - Ţucudean (Rusescu 52). Antrenor: Costel Gâlcă.
Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Aurel Oniţă, Adrian Radu Ghinguleac (asistenţi) - Cătălin Popa, Dragoş Istrate (adiţionali) - George Florin Neacşu (rezervă).

„Stegarii” au ajuns să depindă de partida cu Steaua, aflată şi ea în foame de puncte, miza uriaşă pentru ambele echipe dând speranţe la o partidă viu disputată şi spectaculoasă. Premisele nu au fost înşelate, spectatorii care au umplut Stadionul Tineretului – pentru cine?! – asistând la un meci cu goluri, ocazii de poartă şi răsturnări de situaţie. După remiza chinuitoare în faţa celor de la Concordia, Costel Gâlcă a trimis pe teren o formulă ultraofensivă: Stanciu a făcut pereche cu Prepeliţă, la închidere, în timp ce Chipciu, Iancu şi Tănase au format linia de trei din spatele lui Ţucudean. De partea cealaltă, Adrian Szabo a trimis în teren cea mai bună echipă pe care o putea alinia la această oră, cu o singură improvizaţie, fundaşul dreapta, dar Goian s-a descurcat din nou excelent şi pe această poziţie, demonstrând atât prin joc şi determinare că a fost, poate, cel mai bun jucător al acestui retur. Deschiderea de scor a picat repede, după o fază de carambol în urma căreia mingea l-a lovit pe Toşca, după şutul lui Juric şi a intrat în poarta lui Cojocaru. Peste doar şapte minute, Cristi Tănase, cel mai bun stelist, atât cât a jucat, şi-a readus echipa în joc după o „ghiulea” de la peste 25 de metri, portarul Mutu având o reacţie întârziată. Conştienţi că îşi joacă, poate, ultima carte, „galben-negrii” au jucat curajos şi au mai înscris o dată, prin Ţîră, care a finalizat excelent după o fază la care a rămas pe piciaore în urma atacului lui Toşca. Braşovenii din tribune au visat frumos la ocazia lui Bencun şi Ţîră, care puteau închide meciul încă din debutul reprizei secunde. Antrenorul Stelei a mutat la şase minute după pauză, Rusescu şi Breeveld aducând un plus semnificativ în jocul oaspeţilor. În minutul 69, Tănase a făcut o fază personală de fineţe, după care i-a lăsat lui Rusescu rolul de a primi aplauze. Cu 13 minute înainte de final, braşoveanul Enceanu, cel care intrase în locul lui Tănase, a fost blocat de Mutu, care însă nu a reuşit să reţină, iar Rusescu a profitat şi marcat iar, reamintind de fostul golgheter al Ligii 1. Băieţii lui Szabo au forţat pe final şi ei golul trei, dar apropierea steliştii s-au apărat exact şi au reuşit să se impună, menţinând şanse la titlu şi trimiţând Braşovul cu un picior şi jumătate la matineu. „Când conduci Steaua de două ori şi ai alte ocazii mari, iar apoi ieşi înfrânt de pe teren, frustrarea este mare. Am evoluat curajos, ne-am ridicat la nivelul rivalilor, dar nu a fost suficient. Steaua ne-a învins prin schimbări, dar şi noi am greşit prea mult. Nu sunt normale astfel de erori, dar ele se întâmplă, mai ales că presiunea era una mare. Bencun şi apoi Ţâră au ratat şansa de a duce scorul la 3-1, apoi au venit reuşitele oaspeţilor. Vom continua să ne facem treaba în ultimele etape, iar dacă e să părăsim Liga 1, măcar să o facem cu fruntea sus. Regretul meu este că, probabil totul îmi va fi imputat mie”, a declarat Adrian Szabo.