Editia 7047 - 13 sep 17:56

N-au profitat de preocuparea campionilor pentru Europa

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 24 noiembrie 2014

Cu gândul mai mult la meciul cu Aalborg din Europa League şi fără să strălucească, Steaua a învins pe FC Braşov deschizând scorul după o gafă a apărării lui Adi Szabo

Steaua Bucureşti – FC Braşov 2-0 (0-0)
Au marcat: Adi Popa (46), Chipciu (77).
Cartonaş galben: Străuţ (73).
Steaua: Arlauskis - Luchin, Szukala, Papp, L. Filip – Prepeliţă (82 Bourceanu), Sânmărtean (77 Breveeld) - Adi Popa, Chipciu, Tănase – Keşeru (80 N. Stanciu). Antrenor: C. Gâlcă.
FC Braşov: Marinescu - Străuţ, Ricardo Machado, Leko, Serginho - Bruno Madeira, Diogo Santos - Constantinescu, Şt. Grigorie (59 Enceanu), Aganovici - L. Ganea (86 Ciocîlteu). Antrenor: A. Szabo.
Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti), Vladimir Urzică (P. Neamţ) şi Alexandru Vodă (Alba Iulia).

„Stegarii” s-au deplasat în Ghencea după o serie de meciuri în care paradoxal, s-au impus în deplasare (la Rapid şi CFR Cluj), dar au pierdut surprinzător acasă (CSU Craiova, Pandurii şi U Cluj – în Cupa României). Deşi valoarea lotului şi forma o impuneau  pe Steaua ca favorită clară, tribunele goale, întreg lotul valid după etape bune, dar şi orgoliul i-au îndreptăţit pe Adi Szabo şi băieţii lui să spere în continuarea seriei de rezultate bune obţinute „afară”. Cu ceva noroc, până la pauză lucrurile au mers destul de bine, scorul rămânând acelaşi din debutul partidei. Campionii au început în forţă jocul, cu ocazia lui Keşeru, care a trimis în transversală, tot golgheterul Ligii I fiind cel care putea deschide scorul în minutul 43, însă Marinescu i s-a opus cu suuces. Replica „galben-negrilor” a venit prin Liviu Ganea, dar lovitura de cap a acestuia a trecut puţin peste bară. Prima repriză s-a încheiat cu alte emoţii pentru Marinescu, care  a evitat în ultimul moment un autogol, intervenind salvator la devierea lui Machado.
Momentul, poate, decisiv al jocului s-a consemnat la câteva secunde de la reluare, când Adi Popa a deschis scorul profitând de o neînţelegere între Serginho şi portarul Marinescu.
„Stegarii” au încercat apoi să revină în joc, timd, prin incursiuni ale lui Liviu Ganea, respectiv Constantinescu, acestea nereuşind însă să-i sperie prea tare pe fundaşii Stelei.
Cei care au marcat încă o dată au fost tot „roş-albaştrii”, Leko făcându-i o minge cadou lui Adi Popa, iar acesta servindu-l ideal pe fostul „copil” al Braşovului, Alex Chipciu, care nu l-a iertat pe Marinescu (77). O înfrângere normală, în faţa echipei care defilează în Liga I şi se pare că se îndreaptă încă de pe acum către al treilea titlu consecutiv, care însă nu a practicat sâmbătă seara un joc chiar strălucit.
În contextul rezultatelor din ultima lună ale „galben-negrilor”, o victorie împotriva Viitorului, în ultima reprezentaţie de „acasă” din 2014, este absolut necesară, pentru o iarnă liniştită în ceea ce priveşte clasamentul şi pentru a confirma un tur de campionat mult peste aşteptări şi peste situaţia financiară a clubului, a cărei rezolvare pare un vis. „Ne propusesem să nu primim gol, dar nu am reuşit, deşi în prima repriză am jucat bine în defensivă. Partea a doua am început-o de la 1-0 pentru ei şi planurile noastre au fost date peste cap”, a decarat tehnicianul Adrian Szabo,  la finalul partidei, completat fiind de atacantul Liviu Ganea: „Cred că am fi putut să marcăm pe contraatac, dacă Steaua nu deschidea scorul la acea fază din startul reprizei secunde. La pauză, simţeam că putem cîştiga. I-am simţit obosiţi pe stelişti, n-au pus presiune aşa cum ne-am fi aşteptat. Din păcate, n-am profitat”.