„New” Steagu, victorie în primul meci amical al sezonului

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 03 august 2015

FC Braşov - Dinamo II Bucureşti 3-0 (1-0)
Marcatori: Codoban (21) şi Ene ( 71 şi 90+3)
FC Braşov (antr. Cosmin Bodea):  Căucă – David, Letan, Hlinca, Vl. Munteanu – Spătaru, Moraru, Codoban, Mareş - Rusu, Buga ( repriza I). Mutu – David, Letan (min. 63 Niţă), Hlinca (min. 55 Lică), Olteanu – H. Popa, Moraru (min. 70 Vl. Munteanu), Vl. Munteanu (min. 63 Kovacs), Mareş (min. 55 Pamfile) – Rusu (min. 51 Ene, Buga (min. 60 Monea), în repriza secundă.

Curioşi, ne-am dus sâmbătă dimineaţă pe stadionul ICIM să vedem noul proiect lansat de FC Braşov, după retrogradarea din liga 1. Ca noi, alţi 200 de spectatori, poate cei mai înfocaţi suporteri ai „galben- negrilor”. Să fim sinceri, nu am plecat entuziasmaţi, dar nici dezamăgiţi, feed- backul fiind mai degrabă pozitiv. O primă repriză bună, cu o circulaţie rapidă a balonului, posesie mulţumitoare pentru nişte băieţi care s-au cunoscut de două săptămâni şi peste toate, o poftă de joc atipică în timpul unui cantonament în care pregătirea este axată preponderent pe antrenamente fizice. După o scurtă perioadă de tatonare, „împănată” cu două mari ocazii, una irosită de Rusu, a doua fiind o bară transversală a lui Moraru, s-a deschis scorul. Codoban a şutat cu latul la colţ, din afara careului, în stânga portarului, 1-0 (21). Şi în continuare stegarii au fost la timonă, doar că de marcat s-a întâmplat doar în ultima parte a meciului. Ene a scăpat singur cu portarul advers şi nu i-a dat nicio şansă, şutând pe sub el la colţul scurt, 2-0 (71) şi tot el la ultima fază a meciului când a înscris la o fază colectivă la care au mai participat Horia Popa şi David, 3-0 (90+3). Stegarii au rămas în continuare în cantonament în Poiană, ieri după amiază primind liber din partea antrenorului Cosmin Bodea. Următoarele jocuri de verificare ale stegarilor se vor disputa mâine, cu FC Berceni şi joi cu Rapid. Legat de primul joc amical, antrenorul secund al FC Braşov, Mihai Stere ne-a spus că „a fost un joc ce ne dă speranţe pentru o evoluţie bună în campionat, dar mai avem nevoie de măcar trei jucători buni, de valoare. Această perioadă e una dedicată pregătirii fizice, dar prin jocurile amicale şi de testare a unor jucători susceptibili de a îmbrăca tricoul «galben- negru»”. Apropo de testări, dacă atacantul Ene, în urma evoluţiei cu Dinamo şi a celor două goluri marcate, rămâne în atenţia antrenorilor, nu acelaşi lucru se poate spune şi desre fundaşii centrali folosiţi în repriza secundă cu Dinamo, Niţă şi Lică, doi fotbalişti care nu au convins şi nu vor fi reţinuţi.