Nu e fotbal, e futsal

Autor:

Publicat la 03 sepembrie 2018

Campioana Informatica Timişoara, în Main Round-ul Champions League

Campioana României la futsal, Informatica Timişoara, s-a calificat în Main Round-ul Ligii Campionilor, după grupa preliminară pe care a disputat-o în acest weekend pe teren propriu.  În meciul decisiv, bănăţenii s-au impus cu 6-0, la sala „Constantin Jude”, în faţa reprezentantei statului Gibraltar, Lynx FC.Campioana României şi-a făcut meciul uşor încă din prima repriză, reuşind să marcheze de patru ori într-un interval de patru minute. Daniel Araujo a semnat primele două goluri, în minutele 5 şi 7, iar după alte 20 de secunde, Savio Valadares a urcat scorul la 3-0. În minutul 11, a punctat şi Liviu Ruxandari, stabilind scorul pauzei la 4-0. În partea a doua, Informatica a mai slăbit turaţia motoarelor, însă a controlat autoritar jocul şi în aceste condiţii, reuşind să mai puncteze de două ori, prin Savio, în minutul 26, şi Ruxandari, în minutul 37. Şi primul meci însemnase un galop de sanatate pentru băieţii lui Robert Lupu, care învinseseră campioanei Turciei, Osmanlispor, scor 9-2. Informatica a câştigat astfel  Grupa H a preliminariilor, cu două victorii din tot atâtea întâlniri şi un golaveraj impresionant, 15-2.