O înfrângere cât o retrogradare!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 03 martie 2014

FC Botoşani – FC Braşov 2-1 (1-0)

FC Botoşani a obţinut victoria cu FC Braşov graţie unui gol marcat în minutele de prelungiri, dar oaspeţii au solicitat anularea, pentru un presupus fault în atac. Arbitrul Istvan Kovacs a validat reuşita, în ciuda protestelor galben-negrilor, iar moldovenii au câştigat cu 2-1. În minutul 90+1 al partidei de pe Stadionul Municipal, Bordeanu a centrat de pe stânga, în zona punctului de la 11 metri. Cârjan a sărit la cap, în duel cu fundaşul central Leko, iar portarul Iacob nu a mai putut prinde mingea, scăpând-o în faţa autorului golului, fostul interist Stojkov. Braşovenii au pierdut cu un autogol şi acest gol controversat, la o săptămână de la egalul mare obţinut pe teren propriu în faţa Petrolului, în care Iacob a apărat excelent (1-1). A fost fault sau n-a fost , ce mai contează? Stegarii au abordat greşit desfăşurarea partidei după ce reuşiseră egalarea prin golul lui Andrei Cristea, şut la colţul lung după o excelentă angajare a lui Mateiu (39). Gazdele deschiseseră scorul la centrarea fostului stelist, Croitoru, reluată din greşeală de acelaşi braşovean, Cristea, cu spatele în propria poartă, 1-0 (18). Rezultat catastrofal pentru braşoveni, în copndiţiile în care contracandiadatele la evitarea retrogradării au realizat puncte, U Cluj, victorie cu Astra sau Viitorul egal ciu CFR Cluj. Situaţia braşovenilor a devenit una mai mult decât catastrofală, de acum meciurile lor desfăşurându-se sub sintagma shakespeariană „a fi sau a nu fi”. Pe lângă atitudinea „miserupistă” din startul meciului, ei nu au  dovedit că vor să rămână în ligă nici după ce au reparat greşeala golului primit şi au reuşit egalarea după golul lui Cristea, la o excelentă „angajare” verticală a lui Mateiu. A urmat un joc la „alibi”, în care himera acelui păgubos 1-1 a domnit până în ultimul minut. Atunci, gafa lui Iacob a hotărât destinaţia celor trei puncte şi în mare măsură, eşalonul în care va evolua FC Braşov din sezonul viitor, liga a doua! Doamne ajută să ne înşelăm!