Publicat la 23 martie 2015

Olimpia a fost „desfiinţată”  de Sepsi în dubla din play- off!

Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpia CSU Braşov 76-42 (16-12,14-10,28-7,18-13)
Olimpia CSU Braşov - Sepsi Sf.Gheorghe 61-92 (18-24,18-26,8-20,17-20)

Campionatul primei divizii la baschet feminin a ajuns în faza a doua a ediţiei din acest an, disputele din play-off, în care braşovencele de la Olimpia au evoluat împotriva puternicei formaţii, Sepsi Sf. Gheorghe. Formaţia covăsneană are unul dintre cele mai bune loturi ale campionatului, dovadă şi câştigarea Cupei României, de curând. În primul meci, cel din deplasare, Olimpia a avut o evoluţie bună în prima repriză, când  au gazdele au marcat numai 30 de puncte, dar în atac Britney et CO  nu au găsit drumul spre coş. Sfertul trei a fost din nou unul foarte slab, în care elevele lui Dan Calancea au primit în 10 minute 28 de puncte, aproape tot atâtea cât primiseră în întreaga primă repriză. În atac, olimpicele nu au reuşit nimic, au ratat din toate poziţiile. În ultimul sfert, când totul părea decis (scorul devenise 58-29), ambii antrenori au trimis în teren jucătoarele care au evolua  mai puţin în campionat, victoria revenind gazdelor.

Cel mai prost meci din acest campionat
Antrenorul formaţiei de sub Tâmpa, Dan Calancea, era foarte supărat şi totodată surprins de evoluţia modestă a echipei sale: „A fost un meci foarte prost făcut de noi. Cred că a fost cel mai prost meci făcut în acest campionat. Nu ştiu ce s-a întâmplat, dar mingea nu a vrut să intre în coş. Am ratat din toate poziţiile posibile, iar acest lucru s-a văzut în sfertul trei şi în moralul fetelor care nu au reuşit să se concentreze nici defensiv. Va trebui să uităm cât mai repede  ce s-a întâmplat la Sf. Gheorghe, să ne adunăm şi să jucăm mult mai bine în meciul de acasă, pentru că va trebui să ne luăm revanşa faţă de fanii noştri care au fost alături de noi şi să facem un meci foarte bun”, spunea Calancea, optimist.
Din păcate, nici returul nu a adus revirimentul dorit, covăsnenele impunându-se şi sub Tâmpa, aseară, 61-92 (18-24,18-26,8-20,17-20).
Olimpia va merge mai departe în turneul pentru locurile 5-8 care se va disputa într-o localitate care se va comnunica ulterior, iar în Final Four va evolua în continuare echipa covăsneană, candidată la titlu.

Rezultatele primei manşe
Play-off: Goldiş ICIM Arad - Danzio Timişoara 72-59 (36-29) şi 87-75 (42-46), CSM Târgovişte - Phoenix Galaţi  80-70 (35-34), CSU Alba Iulia - CSB Teleorman Alexandria 74-50 (36-26), Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpia CSU Braşov 76-42 (30-22) şi 61-92 (18-24,18-26,8-20,17-20).
Play-out: Nova Vita Tg.Mureş - SCM Craiova 89-83 (50-40) şi 81-67(38-32), CSM Satu Mare - Rapid Bucureşti 72-59 (36-29), Universitatea Cluj - CSM Oradea 73-65 (40-32).