BASCHET FEMININ - DIVIZIA A

Olimpia, lovită din nou de blestemul ultimelor secunde

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 02 martie 2015

CSB Teleorman Alexandria - Olimpia CSU Braşov 78-76 (22-28, 26-15, 12-13, 18-20)
CSBT Alexandria: Morgan Stroman 17 puncte, Arnold Shanita 15(1x3), Anca Sipoş 11 (3), Nicole Web 12(3), Alina Chivu 8(2), Rachel Coffey 6, Stefka Miteva 2, Georgiana Voicu. Antrenor: Mădălina Piperea.
Olimpia: Carla Barte  21(2), Zorica Mitov 15 (1), Britney Jones 14 (2), Gabriela Irimia 11(2), Nataşa Bucevac 9, Sonia Ursu 6, Mădălina Cioroiu. Antrenor: Dan Calancea.

Olimpia a evoluat la Alexandria  în compania echipei locale pe care o învinsese în turul cmpionatului şi unde spera să obţină o nouă victorie pentru o clasare superioară. Din păcate, braşovencele au pierdut din nou pe ultima secundă de joc aşa cum s-a mai întâmplat şi la meciul cu Târgovişte. A fost un meci echilibrat, în care olimpicele conduceau cu 49 de secunde înainte de final  cu două puncte, dar la ultima fază a meciului gazdele au câştigat cu 78-76.

„E frustrant să scapi victoria printre degete”
Antrenorul Dan Calancea era foarte afectat după joc de această nouă înfrângere pe final de meci după o partidă bună făcută de elevele sale: „Este frustrant să joci mereu foarte bine, să fi foarte aproape de victorie şi s-o scapi printre degete. Am cîştigat din nou trei sferturi, dar am pierdut sfertul secund la o diferenţă foarte mare în urma unor greşeli copilăreşti prin care le-am pus pe adversare pe contraatac, acestea marcând cu uşurinţă. Din păcate, fetele noastre nu au fost destul de calme şi nu au rezistat la presiune. Toată presiunea era pe noi şi acest lucru s-a văzut în anumite momente ale jocului. Am pierdut din nou la ultima fază a meciului şi acest lucru lasă urme asupra moralului fetelor. În play-off vom juca împotriva  formaţiei din Sf. Gheorghe în prima fază. Va fi foarte greu, dar cu siguranţă vor fi niste meciuri spectaculoase, care se vor desfăşura cu foarte multă lume în tribune şi la Sf. Gheorghe şi la Braşov. Ne vom baza pentru fiecare minge aşa cum am făcut  şi în sezonul regulat şi poate vom avea mai mult noroc de datata aceasta”.