„Olimpicele” au atins suta cu rezervele

Autor: Sorin ȚÎRCĂ

Publicat la 11 ianuarie 2016

Olimpia CSU Braşov – Danzio Timişoara 100-48 (30-18, 24-11, 18-4, 28-15)

Chiar dacă antrenorul Dan Calancea a folosit titularele doar o jumătate de meci, Olimpia CSU Braşov a realizat suta de puncte împotriva formaţiei Danzio Timişoara, într-un meci contând pentru etapa a 18-a a ligii naţionale de baschet feminin. Braşovencele au început foarte decise partida din Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” şi au marcat 30 de puncte în primul sfert, la finalul căruia tabela arăta 30-18 pentru gazde. În continuare, apărarea braşovencelor a fost mult mai bună iar presingul făcut pe adversare le-a adus multe recuperări imediat dup înscrierea unui coş. Cum cele mai multe din recuperări s-au soldat cu alte coşuri pentru braşovence, la pauză tabela arăta 54-29. Chiar dacă antrenorul Dan Calancea a trimis în partea a doua rezervele în teren, acestea au făcut legea în faţa rezervelor Timişoarei. În sfertul al treilea, oaspetele au reuşit să înscrie numai 4 puncte, astfel că Olimpia s-a distanţat la 72-33. În ultimul sfert, tinerele jucătoare braşovene au dezlănţuit un iureş ofensiv şi au reuşit să atingă 100 de puncte în ultimele secunde ale meciului, scor final 100-48.
De menţionat că, pe lângă Maria Ferariu, de 15 ani, jucătoare care a strâns deja destule minute şi puncte în liga naţională, la echipa braşoveană a mai debutat o colegă de generaţie a acesteia, Teodora Chirilă, tot de 15 ani. Punctele gazdelor au fost reuşite de Pesovic - 20 p, Bartee şi Ana Ferariu - câte 15 p, Irimia - 11 p, Sharpe - 10 p, Haas - 9 p, Chiş - 7 p, Maria Ferariu - 5 p, Brezoi şi Mitic - câte 4 p.
„Scorul final arată că meciul a fost mult mai uşor decât ne-am aşteptat. Ne bucurăm pentru această victorie, care ne asigură şi matematic locul secund la sfârşitul sezonului regulat. Aşteptăm un pas greşit al celor din Sfântu Gheorghe, poate urcăm chiar pe prima poziţie. Totuşi, va fi greu să se întâmple acest lucru, Sfântu Gheorghe mai are doar un meci mai dificil, la Galaţi, şi, probabil, ele vor fi liderul înainte de play-off. Noi ne bucurăm că am reuşit să integrăm în echipă multe junioare, care au avut ocazia să joace mai mult şi trebuie să remarc faptul că, la doar 15 ani, Teodora Chirilă a debutat în Liga Naţională”, a declarat antrenorul secund al Olimpiei, Nenad Marinkovic.