„Olimpicele” n-au reuşit surpriza în finala Cupei României

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 08 februarie 2016

După ce au trecut de Phoenix Galaţi în semifinale, fetele lui Dan Calancea au pierdut clar împotriva rivalelor de la Sepsi Sfântu Gheorghe

Olimpia SCU Braşov – Sepsi Sfântu Gheorghe

Olimpia CSU Braşov a pierdut aseară în finala Cupei României la baschet, trofeul fiind adjudecat de „vecinele” de la Sepsi Sfântu Gheorghe. În semifinale, după o victorie oarecum aşteptată a lui Sepsi Sfântu Gheorghe în faţa lui CS Universitatea Alba Iulia la o diferenţă de 20 de puncte (64-45), fetele lui Dan Calancea s-au impus în faţa celor de la Phoenix Galaţi (72-55) după ce, pe parcursul meciului au avut emoţii în câteva momente, când adversarele au arătat că pot emite pretenţii la calificarea în finală. Spre final, „olimpicele” s-au desprins însă destul de clar, reuşind să acceadă pentru prima dată în istorie în finala Cupei României, spre bucuria suporterilor care au umplut sâmbătă după amiază Sala Sporturilor. Într-o atmosferă de mare meci, cum îi lipsea de ceva vreme Braşovului, fetele antrenate de Dan Calancea au încercat aseară să producă surpriza şi au ţinut aproape de rivalele din Sfântu Gheorghe în primul sfert şi în prima parte a sfertului secund. Din păcate, cu câteva minute înainte de pauza mare, covăsnencele au început să-şi impună tot mai mult jocul, reuşind să intre la cabine cu o diferenţă de 12 puncte (42-30). Pe val, jucătoarele americane din lotul lui Sepsi au dictat ritmul şi în partea a doua a finalei şi
s-au desprins tot mai mult cu fiecare minut disputat din meci, scorul final fiind 87-49. De remarcat faptul că oaspetelor le-a ieşit aproape totul din afara semicercului, reuşind numeroase coşuri de trei puncte, faţă de mult mai multe încercări de acest fel ratate ale gazdelor. Pe final, antrenorul Dan Calancea a folosit o formulă exclusiv autohtonă, din care nu au lipsit surorile Ana şi Maria Ferariu, la 18, respectiv 15 ani. Pentru „olimpice” rămâne satisfacţia accederii în premieră în finala Cupei, dar şi speranţa unei medalii în play-off-ul campionatului, după un sezon la care nimeni nu se aştepta în urmă cu câteva luni.
Până la meciurile din play-off însă, braşovenii vor avea parte de un nou spectacol baschetbalistic diseară, când la Sala Sporturilor va avea loc tradiţionalul All Star Game, din selecţionata „Sudului” condusă de Dan Calancea urmând a face parte nu mai puţin de cinci jucătoare ale Olimpiei: Biljana Pesovic, Gabriela Irimia, Ana Ferariu, Carla Bartee. Meciul va avea loc de la ora 19.00, iar intrarea va fi liberă.