FOTBAL – LIGA III

Pas cu dreptul

Publicat la 27 august 2018

SR Municipal a învins la limită în prima etapă şi aşteaptă primul derby din C3, cu Craiova lui Mititelu

SR Municipal Braşov a debutat în Liga a 3-a cu o victorie, 1-0 pe teren propriu cu FC Pucioasa. „Galben-negrii” au început campionatul cu o repriză bună, în care şi-au trecut în cont ocazii clare de a marca, semnate de Răchişan, Leonte şi E. Popa, acesta din urmă în două rânduri. După pauză, elevii lui Florin Stângă nu au mai fost la fel de consistenţi şi convingători în joc, însă chiar pe fondul unei evoluţii ceva mai şterse a picat golul primei victorii, marcator Boţia dintr-o centrare a lui Răduţoiu. De notat şi două ocazii uriaşe ale dâmboviţenilor, câte una pe finalul fiecărei reprize, ambele eşuate însă.
„Îmi felicit jucătorii pentru rezultat şi pentru prima repriză, când am avut multe ocazii. Mă aşteptam să avem un joc greu. Poate dacă marcam la ocaziile din prima repriză ar fi decurs altfel jocul. Am întâlnit o echipă agresivă, care s-a apărat bine, dar care a avut şi multă şansă. Am început cu dreptul, dar mai avem mult de lucru. Sper ca victoria să ne dea încredere şi să jucăm mult mai inteligent cu Craiova”, a spus antrenorul Florin Stângă.
Primul lider al seriei a III-a este Turris Turnu Măgurele, una dintre contracandidatele la promovare ale SR-ului, care a trecut la scor de maidan, 7-0, de Viitorul Domneşti. O altă rivală a braşovenilor, U Craiova 1948 SA, patronată de Adrian Mititelu, a câştigat u 3-0 pe teren propriu cu Atletic Bradu, 3-0 şi vine sâmbăta viitoare pe Tineretului pentru primul derby al seriei.
Pe de altă parte, CSM Alexandria, şi ea formaţie cu pretenţii de promovare, a remizat acasă, 2-2 cu formaţia secundă a lui FC Hermannstadt.