FOTBAL - LIGA II

Pas în gol pentru FC Braşov

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 03 aprilie 2017

Formaţia antrenată de Cornel Ţălnar a remizat pe terenul codaşei CS Baloteşti şi poate pierde locul secund în clasament dacă Sepsi îşi câştigă jocul de la Călăraşi

CS Baloteşti – FC Braşov 2-2 (0-1)
Au marcat:
Răuţă 64, L. Ion 66 / Enceanu 21, Vlad Munteanu 51
CS Baloteşti: Fulga - N. Filip, Andr. Răuţă, Flămînzeanu, C-tin. Dedu - P. Ioniţă, L. Ion , Antoche - Val. Andrei, Cl. Herea, Eug. Nica. Antrenor: Augustin Călin.
FC Braşov: Fl. Iacob - Băjan, Ichim, Poverlovici, Ct. Stan – Chitoşcă (15 Goge), P. Iacob, Vl. Munteanu, Enceanu (78 I. Popa) - Grigorie (70 Sburlea), R. Moldoveanu. Antrenor: Cornel Ţălnar.

FC Braşov a remizat în deplasare la CS Baloteşti, scor 2-2 (0-1), pierzând două puncte importante în lupta pentru promovare. Enceanu a deschis scorul în prima repriză, Vlad Munteanu l-a majorat după pauză, insă ilfovenii ai egalat la jumătatea părţii secunde, în doar trei minute. „Au fost două reprize diametral opuse. În prima parte am dominat, băieţii au controlat jocul şi asta s-a văzut în scorul pauzei. După ce ne-am desprins, la 2-0, a apărut o relaxare pe care nu o înţeleg. S-au crezut prea repede învingători şi Baloteştiul a revenit de la 0-2, ceea ce nu este permis la fotbal. Gazdele au mai avut şi alte ocazii, aşa că eu spun că rezultatul este unul echitabil. E păcat de punctele pierdute, dar nu trebuie să ne demoralizăm. Luptăm în continuare. Trebuie să câştigăm la Târgovişte şi sunt convins că o putem face, aşa cum am făcut-o şi la UTA”, a declarat administratorul special al lui FC Braşov, Vasile Dochiţa. În urma acestui rezultat, FC Braşov ocupă locul al doilea în clasament, însă poate fi depăşită de către Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care va evolua azi, la Călăraşi, de la ora 17.00. „Un meci pe care l-am controlat, însă la finalul căruia am pierdut două puncte foarte importante în lupta pentru promovare. A contat terenul impracticabil, arbitrajul potrivnic şi bineînţeles greşelile impardonabile prin care le-am permis celor de la Baloteşti să egaleze în trei minute, în loc să facem noi trei sau patru zero. Din punct de vedere sportiv, promovarea se joacă, mai avem opt meciuri de disputat. La noi însă marea problemă rămâne cea a banilor. Aşteptăm şi noi decizia finală în litigiul acela mult discutat, pentru a putea primi banii care ni se cuvin. Acest lucru este primordial în desfăşurarea activităţii noastre, pentru inclusiv domnul Dochiţa mi-a spus că nu mai poate susţine de unul singur cheltuielile curente. Am mai tot spus acest lucru, este imperios necesar pentru noi, în vederea finalului de campionat, ca acel litigiu să fie odată finalizat”, a spus şi antrenorul Cornel Ţălnar. Următorul joc al lui FC Braşov va avea loc pe 13 aprilie, la Chindia Târgovişte.